Başesgioğlu; ‘Tarımdaki çözülme işsizliği artırdı’

Kocaeli'ne bağlı Gebze ilçesine gelerek bir dizi ziyarette bulunan ve Türkiye İş Kurumu Gebze hizmet binasının açılışını gerçekleştirdi.

Açılıştan önce hava muhalefeti nedeniyle Gebze Ticaret Odası’nda (GTO) yaptığı konuşmasına İşkur binası yerine “Bu gün buraya Bağkur binasını açmak için biraraya geldik” gafıyla başlayan Bakan Başesgioğlu, Türkiye’de resmi istatistiklerinin işsizlik oranını 10.3 gösterdiğini hatırlatarak “Bu rakam doğrudur. Ancak Türkiye’de işsizliği ölçmek öyle kolay bir hadise değil. Çünkü kırsal kesimdeki tarım istihdamı kentlerdeki yapısından değişiktir. Bunların ikisinin ayrı ayrı ele alınması lazım” diye konuştu. Çeşitli çevreler tarafından işsizliği önleme noktasında hükümete haksiz eleştirilerin yapıldığını belirten Bakan Başesgioğlu, “Rakamlara dikkatle bakarsanız önemli mesafelerin kat edildiğini görürsünüz. Hükümeti devraldığımızda işsizlik oranı zaten 10.3 civarındaydı. Ama o zaman tarımdaki çözülme bu kadar hızlı değildi. Biz hükümete geldiğimizde Türkiye’deki toplam istihdamın yüzde 34’ü tarımla uğraşıyordu. Bugün tarımdaki istihdam oranı yüzde 29.5’lere düştü Yani tarım sektöründe çok hızlı bir şekilde, yaklaşık bir milyona yakın istihdam çözülmesi söz konusu” şeklinde konuştu.

Tarımdan çözülen, köylerden gelen insanlara bir şekilde iş bulunduğunu, dolayısıyla istihdam sorunun hem köylerden kentlere gelen, tarımdaki çözülmeyi karşılayan yapısının, hem de nüfusun artışının yaratmış olduğu doğal iş gücü açığı olduğunu vurgulayan Bakan Başeskioğlu, “Tabi bu rakamları ne kadar telaffuz edersek edelim karşımızda bir vaka var. İşsizlik hem devletin hem de vatandaşın önünde duran ve acil çözüm bekleyen bir sorun. Bu sorunu nasıl çözeceğiz? İşte önümüzdeki süreçte hepimizin kafa yorması gereken, gücümüzü birleştirmemiz gereken alan bu alan. Onun için buradan bir çağrı yapmak istiyorum. Sağlık eğitim elbette önemli ama istihdam alanına yapılacak bir takım yardımlarında ez az onlar kadar önemli olduğunu belirtmek istiyorum.” dedi.

Açılıştan önce bir konuşma yaparak son günlerde dünya ortalamasının3 katı kirlilik olduğu tespit edilen Dilovası için normal değerlerin altında olduğunu iddia ederek belde ile ilgili medyada çıkan haberleri eleştiren AK Parti Kocaeli milletvekili Eyüp Ayar, “Sanki her evde hastalar var ve bunlar ölüyorlar. Değil öyle. Orası kontrol altında ve her gün ölçümler yapılıyor. Orada kesinlikle hava, su, toprak ve deniz kirliliği var ve bunların nedenlerini de biliyoruz. İnşallah en kısa sürede bunları gidereceğiz. Ordaki sorunu görmezlikten gelmiyoruz ama insanları ürkütmenin, korkutmanın da bir anlamı yok, çünkü orası tehlike sınırları üstünde değil. Havada bulunan kükürt dioksit ve partiküller maddelerin hepsi tehlike sınır değerlerinin çok altında.” dedi. Dilovası’nda çarpık kentleşme ve sanayileşmenin yoğun olarak görüldüğünün altını çizen Ayar, “Dilovası’nın sıkıntısı Gebze’de, Körfezde ve Kocaeli’nde var. Önemli olan bu çarpık yapılaşmanın ve sanayileşmenin önüne geçmek. Kaldı ki bölgedeki çevre sorunları ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor.” diye konuştu.

Konuşmasının ardından İş-Kur Gebze hizmet binasına katkı sağlayan sanayicilere teşekkür plaket takdim eden Bakan Başesgioğlu, yolların çok bozuk ve çamurlu olması nedeniyle aracı ile GTO’nun arkasında bulunan hizmet binasına geçerek binanın açılış kurdelesini kesti. Binayı gezen Bakan Başesgioğlu, daha sonra Gebze Kaymakamlığı ve Gebze Belediyesi’ni de ziyaret etti.