Başhekim kendi hakkında soruşturma açtı

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. İsmail Tamer, bir hasta yakınının şikayeti üzerine kendisi hakkında soruşturma açtırdı.

Sağlık Bakanlığı’nın 3 yıl önce talimatıyla hastanelerinde hasta hakları birimini faaliyete geçirdiklerini belirten Tamer, hizmetin kalitesini artırabilmek için birime gelen her türlü şikayetleri değerlendirerek, çözüm arayışına girdiklerini söyledi. Yaklaşık 1.5 yıl önce bir hasta yakınının kendisi hakkında şikayet dilekçesi verdiğini aktaran Tamer, bu dilekçe üzerinde hiçbir oynama yapmadan olduğu gibi hasta hakları birimine götürerek hakkında soruşturma başlatılmasına neden olduğunu söyledi.

Tamer, “Hastanemizde tedavi gören 85 yaşlarında bir kadın kalp krizi geçirmiş. Doktorların anında müdahalesi ile hayata döndürülen yaşlı kadın, doktorlarımız tarafından Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne sevkedilmek istenmiş. Ancak, hastanın yakınları bunu kabul etmemiş. Bunun üzerine hasta yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınarak, ertesi gün kardiyoloji servisine yatırılması kararlaştırılmış. Hastanın servise yatması sırasında yakınları işlemlerin geciktirildiğini gerekçe göstererek görevli doktorumuza hakaret edip elindeki dosyaları yüzüne çarpmış. Bu şahıs benim odama gelerek doktorumuz hakkında şikayette bulundu. Tam bu esnada görevli arkadaşımız beni aradı ve ağlayarak olayı anlattı. Yanıma gelen şahsa olayın doğru olup olmadığını sorduğumda ise yaptıklarını kendisi de teyit etti ve bende ‘kimse benim doktorumun yüzüne evrak fırlatıp hakaret edemez. Terbiyesizlik yapmışsın’ diyerek kızdım. Bu olay sonrasında hasta yakını benim hakkımda şikayette bulunmuş. Bende bu dilekçeyi alıp işleme koyarak hakkımda soruşturma açılmasını sağladım” dedi.

Dilekçenin işleme konulması sonucu İl Sağlık Müdürlüğü’nce hakkında soruşturma açıldığını kaydeden Tamer, İl Sağlık Müdürlüğü’nün görevlendirdiği müfettiş tarafından ifadesinin alındığını, yürütülen soruşturma neticesinde suçsuz bulunarak kendisine teşekkür edildiğini açıkladı.

Yapmış olduğu bu davranış biçimiyle hastanede en alt birimdekinden en üst birimdeki kişiye kadar herkes hakkında soruşturma açılabileceğini gösterdiğini aktaran Tamer, “Böylelikle personel kendisine daha fazla dikkat edecek ve sağlık hizmetlerindeki kalite artacaktır” diye konuştu.