‘Başı açık diye taşa tuttular’ yalan çıktı

Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürler Konya'da düzenlenen yürüyüşle protesto edildi.

Kur’an okunması sırasında sakız çiğneyip ayaklarını otobüsten aşağıya uzatan bayan gazeteciye tepki gösterilmesi bazı basın yayın organları tarafından çarpıtılarak ‘Başı açık diye taşa tuttular’ ve ‘Konya’da recm girişimi’ şeklinde sunuldu. Söz konusu gazeteci, hakkında gazetelerde çıkan ifadelerin hiç birisinin kendisine ait olmadığını ve yaşananların abartılarak sunulduğunu kaydetti.
Selçuklu Atatürk Lisesi önündeki boş alanda toplanan halk, ellerindeki pankartlar ve attıkları sloganlarla İslam Peygamberi’ne yapılan saygısızlığa tepki gösterdi. Alanın en son kısmında üzerinde konuşmaların yapıldığı ve gazetecilerin görüntü aldığı bir otobüs bulunuyordu. Otobüs üstündeki gazeteciler arasında Sabah Gazetesi Konya Muhabiri Aliye Çetinkaya da vardı. Otobüsün kenarında ayaklarını aşağıya doğru uzatarak oturan Çetinkaya, bir yandan not alıp bir yandan da sakız çiğniyordu.

Bu durum Kur’an-ı Kerim okunması sırasında da devam etti. Kalabalık arasında bulunan bir kaç kişi Çetikaya’nın böyle davranmasına tepki göstererek otobüsten aşağıya inmesini istedi. Çetinkaya, istediği gibi oturacağını, kendisine karışılmamasını söyledi. Bunun üzerine görevlilerden biri Çetinkaya’yı aşağı inmesi için ikna etmeye çalıştı. Bu sırada kalabalık arasından bir kişi ‘Hadi şunu yuhalayalım’ diyerek çevresindekileri galeyana getirmeye çalıştı. Kısa bir süre sonra kalabalık arasından atılan bir ayakkabı Çetinkaya’nın eline çarptı. Otobüse yakın bir kişi bağırarak bayan gazetecinin aşağı inmesini istedi. Görevliler ve vatandaşlar bu kişiyi sakinleştirmeye çalıştı. Çetinkaya ise gazeteci arkadaşları tarafından ikna edilerek olayların daha fazla büyümemesi için bölgeden uzaklaştırıldı. Daha sonra pogram devam etti.

Olay, bazı basın-yayın organları tarafından abartılarak ‘Recm girişimi’ olarak nitelendirildi. Hürriyet gazetesinde ‘Başı açık diye gazeteciye taş’ şeklinde verilen haberin başlığında bile iki tane çarpıtma örneği var. Birincisi söz konusu gazeteci, başı açık olduğu için değil Kur’an-ı kerim okunurken sakız çiğneyip ayaklarını uzatması sebebiyle tepki gördü. İkincisi ise atılan taş değil ayakkabı idi. Başka bir çarpıtma ise Çetinkaya’nın sanki tepki gösterenler tarafından otobüsten indirilmiş gibi sunulması. Halbuki bayan gazeteci, meslektaşları tarafından ikna edilerek otobüsten indirildi ve olayların büyümemesi için alandan uzaklaştırıldı. Posta gazetesinde ise bir grubun Çetinkaya’yı başı açık olduğu için taşa tuttuğu ileri sürülüyor. Çetinkaya’nın otobüsten inerken de aynı grubun saldırısına uğradığı idia ediliyor.

Bayanlarla erkeklerin 5 metre arayla yürümeleri de çarpıtılarak sunuldu. Yürüyüşe katılan vatandaşlar, izdiham olmaması için gruplara ayrıldı. Her grup arasında ise 6 metre ara bırakıldı. Yani sadece bayanlarla erkekler arasında da değil, yürüyüşe katılanların oluşturduğu yaklaşık on tane grubun arasında 5’er metre aralık bırakıldı.

Gazetelerde kendisine atfedilerek yazılanların hiç birini söylemediğini kaydeden gazeteci Aliye Çetinkaya, “Kendi kafalarından yazmışlar. Bizim gazeteciler hep böyle işte. Olayı biraz abartmışlar. Keşke bunlar yaşanmasaydı. Bir kaç kişi yüzünden oraya toplanan binlerce kişi lekelendi. Buna üzüldüm” diye konuştu.

Polis yetkilileri ise gazetecinin başı açık olduğu için böyle bir tepkiyle karşılaşmadığını ve atılan cismin taş değil ayakkabı olduğunu belirtti. Görüntülerin incelendiği bilgisini veren emniyet güçleri, olaylara karıştığı tesbit edilen üç kişiyi araştırıyor.