Basın Konseyi’ne şikayet edecek

Meclis Başkanı Bülent Arınç,bazı yayın organlarının 'şeytanın bile aklına gelmeyecek bir haberi' önlerine koyduğunu belirterek Basın Konseyi'ne şikayette bulunacaklarını söyledi.

Tunceli’deki folklar gösterisi nedeniyle bazı medya organları tarafından eleştirilen Meclis Başkanı Bülent Arınç, bir gruba bağlı bazı yayın organlarının ‘şeytanın bile aklına gelmeyecek bir haberi’ önlerine koyduğunu belirterek Basın Konseyi’ne şikayette bulunacaklarını söyledi.
Moskova’daki temaslarının son gününde bu sabah konuşan Arınç, söz konusu haberler üzerine en az 7-8 kişi ve kuruluşun bu yöndeki idiiaları tekzip ettiğine dikkat çekerek, “Bu haberi turnosal kağıdı olarak ortaya koyuyorum. Haber namusu, habere duyulan ilgi de aynı dürüstlükle bu tekziplerin de aynı gazetelerde yeralmasını gerektirirdi. Yayınları yapanlar tek bir tekzibi bile yayınlamadı. Bu bir felaketi ortaya koyuyor. Türkiye’de ya da dünyada hiçbir zaman forklor ekiplerinin giysileri tartışma konusu olmamıştır.” diye konuştu.

Basının kendisini sorgulaması gerektiğine dikkat çeken Bülent Arınç, Tunceli’deki folklor gösterisini hiç beklemedikleri şekilde çarpıtanları Baısn Konseyi’ne şikayet edeceklerini bildirdi. Arınç’ın verdiği bilgilere göre bu yöndeki hazırlıklar tamamlanmış durumda.

Arınç, Kızıl Meydan’da da ‘Lenin’in ölü görmek güzel’ şeklindeki espirisinin bir gazetede manşet olması ile ilgili olarak da şunları söyledi: “Lenin mozelesinin o sırada ziyarete açık olduğunu bile bilmiyordum. Buraya gelince Lenin gibi bir şahsiyetin mozelesini görmek istedik. Yetkililerle görüşürken, bir arkadaşın şakası üzerine espiri yaptık. Hatta yayınlanmaması için arkadaşlardan rica ettik. Ama bir gazetenin neredeyse birinci sayfasının tümünde yayınlanmasını yadırgadım.”

Güçlü Rusya-Türkiye ilişkilerinin bu tür şeylerle bozulamayacağına dikkat çeken Arınç sözlerini söyle sürdürdü: “Böylece Türkiye’de yıllar da geçse az da olsa Lenin hayranının olduğunu gördük.”

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Meclisi Başkanı Sergey Mironov’un davetiyle Rusya’ya üç günlük bir ziyaret gerçekleştiren Arınç’a milletvekilleri İrfan Gündüz, Osman Nuri Filiz, Ahmet Işık ve Mahmut Yıldız eşlik etti.