‘Basın özgürlüğü dine saygı ile gerçekleşmelidir’

Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste Blazy, Danimarka, Norveç ve Fransa'da yayımlanan Hz. Muhammed karikütürü ile ilgili olarak açıklama yaptı.

Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste Blazy, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından Başbakanlık’ta bir açıklama yaptı. Fransa ile Türkiye arasında bir iletişim eksikliğinden kaynaklanabilecek yanlış anlaşılmalara fırsat vermemek için sıkı diyalogdan yana olduklarını söyleyen Blazy, Başbakan Erdoğan ile Türkiye-AB, Türkiye-Fransa ilişkilerini ve kuş gribini konuştuklarını söyledi.

Kuş gribi konusunda Türkiye’nin izlediği şeffaf tutumu, aldığı tedbirleri hayranlıkla izlediklerini ifade eden Blazy, Fransa’nın AB bünyesinde kuş gribi ile mücadele edecek bir hızlı müdahale ekibi oluşturulması önerisininde bulunduğunu açıkladı. Beraberinde gelen işadamlarını Başbakan Erdoğan ile tanıştırdığını kaydeden Blazy, Türkiye’nin ekonomik ilerlemesinde Fransa ile işbirliği yapmasının çok önemli olduğunu savundu.

Blazy, gazetecilerin sorularını da cevapladı. Danimarka ve Norveç’teki gazetelerde yayınlanan Hz. Muhammed karikatürlerinin Fransa’da Le Soir gazetesinde yayınlanması ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Blazy, “Fransa olarak basın özgürlüğünü her zaman savunduk. Ancak basın özgürlüğünün dinlere ve inançlara saygı çerçevesinde gerçekleştirilmesi gerekir. Bu laikliğin gereğidir. Biz bunu gözardı etmeyiz” dedi.

Blazy, Başbakan Erdoğan’ın görüşmenin ardından kendisini çağırarak bu konuyu özel olarak dile getirdiğini de ifade etti. Blazy, Fransa ve AB kamuoyunun Türkiye’ye bakışına ilişkin sorulara ise şöye cevap verdi: “Türkiye halkının yönünü AB’ye çevirdiğini herkes biliyor.Sadece Türkiye ile ilgili değil. AB her genişlediğinde Avrupa kamuoyunda ‘niye genişliyoruz’ sorusu soruluyor. AB kamuoyuna Türkiye’nin yaşadığı değişimi anlatmak lazım. Örneğin, Fransa’da hala Türkiye’deki ifade özgürlüğü, kadın hakları ve azınlıkların haklarının korunması konusunda tereddütler bulunuyor”

Blazy, İran’ın nükleer proğramına ilişkin bir soru üzerine ise İran’ın yasadışı nükleer proğramını bir an önce durdurması gerektiğini savundu. İran ile diyalog kapısının hiç bir şekilde kapanmaması gerektiğini kaydeden Blazy, Türkiye’nin uluslarası kamuoyunun mesajlarını İran’a iletmesini beklediklerini söyledi.