‘Basında çıkan haberler asılsız’

Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, dün bir gazetede yayınlanan "Hoşgörü kenti diken üstünde" şeklindeki haberlere düzenlediği basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Vali Kılıçlar, basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Basınımızın ve vatandaşlarımızın, Mardin’in kültürel yapısı, dillerin ve dinlerin hoşgörü ortamında bir arada yaşaması, konuya daha temkinli ve hassas davranmasını gerektirmektedir. Midyat ilçemizde yapılan protesto gösterisinin ardından ulusal bir gazetede yer alan haber kötü bir amaç taşımakla birlikte, Mardin’deki yaşam tarzını bilmeyen vatandaşlarımızı ve dünya kamuoyunu tedirgin etmiştir.”

Vali Kılıçlar, “Hıristiyan din adamlarının dışarı çıkmamalarının tembih edildiği, manastırların önünde güvenlik önlemlerinin alındığı ve tarihi kentin diken üstünde olduğu” şeklindeki ifadelerin tamamen asılsız haberler olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Bütün bunlar, Mardin’in konumunu ve burada yüzlerce yıldır birlikte yaşayan ve kaynaşan vatandaşlarımızın yaşam tarzlarını ve engin hoşgörüsünü bilmemekten kaynaklanmakta. Hıristiyan vatandaşlarımızın ayinlerini, ibadetlerini gönül rahatlığı içinde yapmalarına engel herhangi bir durum sözkonusu değil. Sivil toplum örgütlerin koordinesinde gerçekleştirilen protestolara Hıristiyan din adamlarının katılmaları, karikatür olayını kınayan konuşma yapmaları, birlik ve beraberliğin ve hoşgörünün en güzel göstergesidir. Yüzyıllardır bir arada yaşayan Hıristiyan ve Müslüman vatandaşlarımızın sağduyulu davranacağından asla şüphe yoktur. Geçmişten bugüne hoşgörü ortamı nasıl geldiyse, bundan böyle de aynı duyarlılıkla gelecek nesillere teslim edilecektir. Ancak bu hoşgörü ortamından rahatsızlık duyabilecek, vatandaşlarımızın huzur ve güven ortamını bozmaya kalkışacak kişilerin olduğuna da unutmamak ve bu tür provokatörlere dikkat etmek gerekir. Mardin dün olduğu gibi bugün de de hoşgörü, kardeşlik, barış ve huzur kenti olmaya devam edecektir.”