Başınız mı dönüyor?

Halk arasında baş dönmesi olarak bilinen "vertigo"dan muzdarip hastalara, iki gün içerisinde teşhis konulabilecek.

Antalya merkezde vatandaşların yüzde 23,3’ü vertigo olarak adlandırılan baş dönmesi rahatsızlığı ile birlikte yaşıyor. Ancak hangi branşa başvuracağını bilemeyen hastalar, doktor doktor gezerek zaman ve para kaybına uğruyor. Türkiye’nin ilk multidisipliner vertigo merkezinde ise bir hastaya en fazla iki gün içerisinde teşhis konulabilecek.

Türkiye’nin ilk multidisipliner vertigo (baş dönmesi) merkezi Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi bünyesinde hizmet vermeye başladı. Antalya merkezde yaptıkları araştırma sonrasında baş dönmesi yaşayan vatandaşların yüzde 49 oranında dahiliye, yüzde 25 KBB, yüzde 16 nöroloji uzmanına gittikleri gerçeğinden hareketle bu merkezi hayata geçirdiklerini anlatan AÜ KBB Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Esor İbrahim Balkan, “Tüm dünyada, baş dönmesi sorunu yaşayanlar çoğunlukla dahiliye, KBB ve nörolojiye gidiyor. Ancak burada zaman ve para kaybı meydana geliyor. Çünkü dahiliye uzmanı, nörolojiye o da KBB’ye gönderiyor hastayı. Hem para hem de zaman kaybını önlemek için hastaları bir merkezde toplamak istedik.” dedi.

Kurulan merkezde hastalara multidisipliner anlayışla yaklaşılacağını belirten Prof. Dr. Balkan, “Merkezimizde hastayı ilk olarak KBB uzmanı karşılayacak. Hasta gerekli testlerden geçtikten sonra nöroloji uzmanı seslenecek. Nöroloji hastası çıkması halinde vatandaşımız o bölüme gidecek. Bu yolla hastanın doktor doktor gezmesinin önüne geçilecek. Çünkü hastalığın tanısı en az 1 ayda konuluyor.” diye konuştu.

AÜ KBB Ana Bilim Dalı ve Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı tarafından iki yıl önce Antalya merkezde yapılan bir araştırmada, baş dönmesi sıklığının yüzde 23,3 gibi yüksek bir oranda tespit edildiği bilgisini veren Balkan, “Bu hastaların hangi branşa başvuracaklarını bilmediklerini tespit ettik. Hastaların yüzde 49,9’u dahiliyeye, yüzde 25’i KBB’ye, yüzde 16’sı ise nörolojiye gidiyor. Merkezimize gelen hastaya en fazla iki gün içerisinde teşhis konularak, tedaviye başlanacak. Çünkü baş dönmesi bir hastalık değil, hastalık belirtisidir. 20 senedir dolaşan bir hastam var, doktor doktor dolaşıyordu. Ancak bir dakika içerisinde tedavi ettik.” şeklinde konuştu.

Vertigo merkezinde kursiyer doktorlara baş dönmesi hakkında kurs da verilecek. 2 doktorun çalışacağı merkez bir günde 20-25 hasta kabul edecek. İlerleyen dönemlerde merkezin büyütülerek, basınç odası kurulması planlanıyor.