‘Basınla inançlara hakaret edilmeyecek’

AGİT: Basınla inançlara hakaret edilmeyecek.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) kış dönemi beşinci toplantısında, Brüksel’de yapılacak bir sonraki toplantıda dinlere, inançlara hakaret edilemeyeceği ve bunun basın hürriyeti içerisinde mütalaa edilemeyeceğine dair bir çalışma yapılması kararı alındı.
Türkiye’den sekiz vekil ile birlikte AGİT’in yıllık genel kurulu toplantısına katılan AK Parti İstanbul Milletvekili ve AGİT ikinci Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, anti-Semitizm ve Hristiyanlık aleyhine nasıl basın yolu ile hakaret edilemiyorsa, aynı şekilde İslamiyet aleyhine bu tip yayınların yapılmaması konusunda bir toplantı yapılacağını ve nihai bir bildiriye bağlanacağını söyledi.

Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada Türk heyeti başkanı Milletvekili Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, AGİT üyesi 55 ülkeden 250 parlamenterin katıldığı toplantıda Peygamber efendimize yönelik Danimarka’da yayınlanan karikatürlerin değerlendirilmesinin yapıldığını söyledi

Danimarka AGİT temsilcisinin “Bir hakaret varsa Danimarka’daki mahkemelere başvurulabilirdi” açıklamasından sonra kendisinin söz aldığını ifade eden Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, fikir hürriyeti, basın hürriyetiyle hakaret etme eylem ve suçunun birbirine karıştırılmaması gerektiğini ve Danimarka’nın bu tutumunun yanlış olduğunu uluslararası hukuktan örnekler vererek açıkladığını belirtti.

Prof. Dr. Yalçıntaş, kendisinden sonra söz alan 50’ye yakın ülke temsilcisinin kendisiyle aynı çizgide konuştuğunu, inançlar ve dinlere ağır bir şekilde hücum etme hakkının kimseye verilmediği yönünde beyanlarda bulunduğunu bildirdi. Yalçıntaş, “AGİT genel kurulunda Türkiye’nin öncülüğünü yaptığı bu yanlış hareketin kabul edilmezliği hiç kimse tarafından tasvip edilmez olduğu bir kez daha ortaya çıktı” dedi.