BASK Baskani Akay Memur-Sen ve Kamu-Sen 5 milyonluk sendika zammi için yüzde 2.5 memur zammina imza atti

Bagimsz Kamu Görevlileri Sendikalari (BASK) Baskani Resul Akay, Memur-Sen ve Kamu-Sen'i 'Sendika üyelerinin aidatlarina yapilacak 5 milyonluk zam için memurun layik olmadigi bir zammin altina imza atmakla' itham etti.

Akay, Kamu Isveren Kurulu ile Memur Sendikalari arasinda memur maaslarinin ele alindigi toplu görüsmelerde sendikalar arasinda yasanan gerilim dinmedi. Kamu-Sen Genel Baskani Bircan Akyildiz’in, görüsmelerde memurlara kendilerinin baskanlik etmesi gerektigi açiklamalarina KESK ve Memur-Sen’den gelen elestirilerle baslayan ve mutabakat metninin kabulünde de devam eden sendikalar arasi çatisma Akay’in sert açiklamalari ile devam ettigini gösterdi.

BASK üyeleri, memura yüzde 2.5 zam öngördügünü belirttikleri mutabakat metnini protesto etmek ve TBMM’ye girerek zam ile ilgili elestirilerini iletmek üzere meclisin Dikmen kapisinda eylem düzenledi. Burada açiklama yapan Akay, memura verilen zammin çok düsük oldugunu ve ‘bindigin agaci kesmekle’ ayni anlama geldigini dile getirdi ve hükümeti uyardi.

BASK üyesi eylemcilerle birlikte kabul etmediklerini kaydettikleri mutabakat metnini yirtan Akay, hükümetten daha çok ise görüsmelere katilan Kamu-Sen ve Memur-Sen’i hedef aldi. KESK’in mutabakat metnini imzalamadigin kaydeden Akay, görüsmelere katilan taraflardan birinini imzasini almadigi için 4688 Sayili Kamu Çalisanlari Sendikalari yasasi uyarinca mutabakat metninin yasal olmadigini savundu.

Diger 2 sendikanin metne imza atmasini ‘Imza atmalarinin çilingiri, sendika aidatlarina devletin yapmak istedigi 5 YTL’lik zamdir’ diyerek degerlendiren Akay, ”Bu sendikalar, mücadele ve eylem güçlerini yitirdikleri için, hükümet karsisinda uslu bir memur görüntüsü vermeye çalistiklari için, kendi çikarlarini devam ettirebilmek arzusuyla maalesef bu 5 YTL’lik destegi kabul ederek, yüzde 2.5’luk zammi kabul etmislerdir. Bunlardan utanç duyuyorum çalisma hayatinin çöplügüne atilacaklar” dedi. Akay ve beraberindeki bazi BASK üyeleri daha sonra meclise geçti.