Başkan Baydemir ve DTP’lilere soruşturma

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile Diyarbakır ve Siirt DTP il başkanları hakkında soruşturma başlattı.

Başkan Baydemir operasyonlarda ölü ele geçirilen 14 teröristin cenazelerinin defin işlemi sonrasında çıkan olaylarda iki kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak, “Bir gün önce bu kentin, bu bölgenin acısı 14 idi, bu saat itibarı ile 16’dır ve belki bir saat sonra kaygımız o ki, bu daha fazlalaşabilir.” şeklinde açıklamada bulunmuştu. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, terör örgütünü övücü açıklamalarda bulundukları iddiasıyla Baydemir, Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır İl Başkanı Ahmet Cengiz ve Siirt İl Başkanı Murat Avcı hakkında soruşturma açtı.

‘Keşke ben ölseydim’

Diyarbakır’da çıkan olaylarda ölen 3 kişinin dünkü cenaze töreninde konuşan Başkan Osman Baydemir, Yeniköy Mezarlığı’nda toplanan göstericilere, “Şehitlerinizin yerinde keşke ben olsaydım.” dedi. Diyarbakır’da dün yapılan izinsiz gösterilerde ölen 3 kişinin cenaze töreni terör örgütü PKK’nın şovuna dönüştü. Cenaze törenine katılan DTP’liler çatışmada ölenlere ‘şehitlerimiz’ diye hitap ederken, Baydemir konuşmasını Kürtçe yaptı. Baydemir, kalabalık gruba “Ruhum, canım, malım hepinize feda olsun. Şehitlerinizin yerinde keşke ben olsaydım.” diyerek, PKK’lı teröristleri sahiplendi. Bu arada BBC, Baydemir’in eylemcilerle görüştüğü sırada arkasında PKK bayrağı açıldığını iddia etti.