Başkan Canlı müftünün camii kürsüsünden açıklamalarını eleştirdi

Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı, İl Müftüsü Dr. Süleyman Aktaş'ın kendisine yönelik geçtiğimiz cuma günü Kemaliye Camii'nde vaazı sırasında sarf ettiği iddiaları cevaplandırdı.

Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı, İl Müftüsü Dr. Süleyman Aktaş’ın kendisine yönelik geçtiğimiz cuma günü Kemaliye Camii’nde vaazı sırasında sarf ettiği iddiaları cevaplandırdı.

    Belediye Başkan yardımcıları Bilal Özdener ve Şevki Aşkın’la birlikte Belediye Meclis Salonu’nda basın toplantısı düzenleyen Başkan Mustafa Canlı, İl Müftüsü Süleyman Aktaş’ın cami kürsüsünden açıklama yapmasını da eleştirdi.

    Kasım ayının ilk haftası camii ve kuran kurslarına yardım için Ankara’da görüşmeler yaptıktan sonra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi ziyaret ettiklerini ve görüşmenin siyasi olmadığını kaydeden Başkan Canlı, kendisinin de 2001 yılında MHP’li başkan olarak Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret ettiğini belirtti.

    İl Müftüsü’nün basın mensuplarını camiye davet edip açıklama yapmasını hoş karşılamadığını ayrıca kapalı olan merkezi sistemin o güne özel açtırıldığını dile getiren Başkan Canlı, “Allah’tan o gün Kemaliye’ye gitmemişim. Hoca gözümün içine baka baka söyleseydi bu sözleri ne olurdu? Ben cevap verecektim. Camide fitne fesada sebep olabilirdi. İyi ki o camide yoktum. İddialara kargalar bile güler. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir Belediye Başkan’ını hedef alan, bir Belediye Başkanını hedef tahtasına koyan ilk vaaz budur.” diye konuştu.

    Gümüşhane Belediyesi olarak merkez ilçe başta olmak üzere ilçe ve köylerdeki camilere bile sürekli katkılar sağladıklarını ifade eden Başkan Canlı, Müftü Aktaş’la müftünün kürsüde emekli olma sözünde durmasını istedi.

    Müftülük tarafından cami kürsüsünde bahse konu inşaat alanının ruhsatının geçtiğimiz nisan ayında verildiğini fakat evraklarının 10 gün önce tamamlandığını kaydeden Başkan Canlı, şöyle konuştu: “Hoca cami kürsüsünden bize zulmettiniz diyor ama biz yeni vermemiz gereken ruhsatı 7 ay önce vermişiz. İnsanlar beni cami ehli bilmese, tanımasa halim ne olurdu? Camiye karşı olan Belediye Başkanı ilan etti beni, cemaatin önüne attı. Bu iddialarının hiçbirisi gerçek değil. Biz külliyenin bitirilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. 6 kattan fazla ruhsat vermediği iddiası da doğru değil. Onlara da 10 kat verdik. Biz oradaki tüm yetkilerimizi sonuna kadar kullandık. teşekkür beklerken cemaatin önüne atıldık. İl Müftümüzün, Sayın MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’yi ziyaretinden bu derece korkmasını bir türlü hala anlamış değilim. Ortada suç olan, anormal olan bir durum yokken bu denli ağır feveran etmenin hala sebebini anlamış değilim. Ben ziyarette bir sakınca görmüyorum. Müftü Bey benim fotoğrafı kasıtlı olarak verdiğimi düşünüyor. Ben dostumu kurtlar sofrasına atmam. Bir gün öncesine kadar iyi bir Belediye başkanı olan ben, bir gün sonra çok kötü oldum. Anlaşılamayan bir durum bu? 6 ay erteleme diye bir şey de yok. Mühürleme yok. Yolumuzu kesmelerine rağmen inşaatı mühürlemedik. Orada hem binalar var, hem bizim yaptırdığımız evler var hem de kentsel dönüşüm var. Şuanda bile yola tecavüzleri devam ediyor. Biz kesinlikle o inşaatı durdurmadık.” şeklinde konuştu.