Başkan Çelikcan sanayi çarşısı esnafına kentsel dönüşümü anlattı

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Adana Madeni Sanatkarla Tornacılar ve Kaynakçılar Odasında esnaflarla bir araya geldi.

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Adana Madeni Sanatkarla Tornacılar ve Kaynakçılar Odasında esnaflarla bir araya geldi.

Başkan Çelikcan, Adana Esnaf Odaları Birlik Başkanı Kazım Barışık, Oda Başkanı Abdusselam Mortepe ve esnaflarla yaptığı görüşmede 22 hektar (220 dönüm) yerin kentsel dönüşüm alanı ilan edildiğini, burada bulunan esnafların da haklarının korunarak daha geniş bir alana taşınacağını belirtti.

Mevcuttaki binaların çok eski olması, yapı izninin olmaması, trafik yoğunluğu ve sanayi çarşısının şehir merkezinde kalması nedeniyle esnafların rahat hareket edemediklerini belirten Çelikcan, “Şehir merkezinde kalan sanayi çarşısının yerini kentsel dönüşüm alanı ilan ettik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortaklaşa yürüteceğimiz projede şehrin dokusuna uygun yeni projeler burada hayata geçirilecektir. Uyguladığımız projelerde o bölgeden kazanılan ekonomik değerler direk vatandaşlarımıza yansıtıyoruz. Buralardan haksız rant sağlanmasının önüne geçmek amacıyla kentsel dönüşüm alanı ilan ettiğimiz bölgeyi kimseye haber vermedik.” dedi.

Amaçlarının esnafın daha rahat ortamda işlerini yapmaları ve şehir merkezinde kalan bölgenin daha iyi değerlendirilmesi olduğunu aktaran Mahmut Çelikcan, “Hem hak sahiplerine kazanç getirmesi hem de ilçemizin olumlu yönde gelişmesine katkı sağlayacak projeleri burada hayata geçireceğiz.” şeklinde konuştu.

Adana Esnaf Odaları Birlik Başkanı Kazım Barışık, Başkan Çelikcan’ın ilçeyi kalkındırmak ve güzelleştirmek için yoğun çaba harcadığını belirterek, “Kendisine teşekkür ediyorum. Esnafı korumak ve kollamak için çaba harcıyor. Yüreğir’de hayata geçirdiği örnek projelerle bir gelişim hamlesi başlatmıştır. Bizim kendilerinden tek istediğimiz esnafımızın mağdur edilmemesi ve daha rahat ortamlarda çalışma imkanına kavuşmasıdır.” ifadelerini kullandı. Adana Madeni Sanatkarlar Tornacılar ve Kaynakçılar Odası Başkanı Abdusselam Mortepe de çalışmaların başından bu yana sürekli irtibat halinde olduklarını belirterek, projelerin hayata geçmesiyle esnafların daha iyi ortamda çalışacağına inandığını aktardı.