Başkan eşine de bu yakışır!

Aydın'da 3 çocuk annesi, ev hanımı Fadime Orbay, eşi Yahya Ümit belediye başkanı seçilince iş kadınlığına soyundu.

Yaklaşık 20 yıldır siyasetin içinde olan İncirliova Belediye Başkanı Yahya Ümit Orbay, eşi Fadime Orbay’ın da desteği ile 3 defa belediye başkan adayı oldu. İlk iki seçimde başkanlığa seçilemeyen Orbay, geçtiğimiz yerel seçimlerde kazanarak belediye başkanlığı koltuğuna oturdu. Daha önceki yıllarda ticaretle uğraşan Orbay, seçimden sonra etik bulmadığı için kendi işyerini kapatarak sadece belediye işleri ile uğraşmaya başladı.

Biri üniversitede olmak üzere 3 kızının eğitim masraflarına katkı sağlamak için ev hanımı Fadime Orbay kendisi ticaret yapmaya karar verdi. Ticaretten kazanılan paranın bereketinin bir başka olduğunu belirten bayan Orbay, bir anda ev hanımlığından iş kadınlığına soyunarak eşinin eski mesleğine sahip çıktı. Başkan eşinin bu şekilde çalışması ilk zamanlarda çevredeki diğer bayanlar tarafından yadırgansa da Fadime Orbay çalışma fikrine karşı çıkanlara aldırış etmeden yaklaşık 2 yıldır kapalı olan işyerini eşinden devir alıp, çalıştırmaya başladı.

Fadime Orbay, başta bu kararı verirken çekindiğini ancak sonradan iyi bir karar verdiğinin farkına vardığını söyledi. Orbay, eşinin siyaseti çok sevdiğini ve kendisine bu konuda destek olduğunu ifade etti. Seçimlerin ardından evin tüm işlerinin kendisinin üzerine kaldığını belirten Orbay, “Biri üniversitede 3 kızımız var. Yahya Bey gece gündüz belediye işleri uğraştığı için eskisi gibi evin işlerine koşturamaz oldu. Hal böyle olunca ben de eşime destek olmak amacıyla içinde bulunduğumuz durumdan şikayetçi olmak yerine çözüm arayışına girdim. Bir gün eski işini sürdürmek istediğimi söyledim ancak o olumlu karşılamadı. Benim kararlı olduğumu görünce de bir şey demedi. Şu anda gübre bayiliği yapıyorum. 24 yıllık ev hanımlığının ardından biraz zor geldi. Ancak hayatımdan memnunum. Liseyi ticaret lisesinde okumuştum. Okul yıllarımda öğrendiklerimle işleri yürütüyorum. Artık belediyeyi eşim Yahya Bey, evi de ben yönetiyorum.” dedi.