Başkan Toptaş’ı makamından etti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 23 Nisan Ulusal Eğemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir grup öğrenciyi makamında kabul ederek başkanlık koltuğunu Betül Arslan adlı öğrenciye devretti.

Başkanlık koltuğundaki Arslan, İstanbul’un en önemli sorununun trafik olduğunu söyledi. Topbaş’ın tarifleriyle özel kalemi arayan Arslan, bir an önce trafik sorunun çözümlenmesini, metro çalışmalarının hızlandırılmasını ve hatların çoğaltılması talimatını verdi. Öğretmen ve öğrencilerin sosyal aktivite kazanmalarının sağlanmasını da emreden Arslan, bu çalışmalar hakkında bir an önce bilgilendirilmek istediğini dile getirdi.

Okullarda yaşanan şiddet olaylarına da değinen Arslan, öğrencilerin sosyal etkinlikler, park ve yeşillik alanlar vasıtasıyla şiddet olaylarından uzaklaşmalarının sağlanmasını istedi. Arslan, bir süre de Topbaş’ın sorularını cevapladı. Gecekondulaşmanın bir an önce önüne geçilmesi gerektiğini belirten Arslan, dere kenarı gibi yerlere kurulan gecekonduların depreme dayanıklı olup olmadıklarının hiç araştırılmadığını, ayrıca binalara daha çok sayıda insanın oturabileceğini hatırlattı.

Yapılan konuşmaların ve verilen talimatların ardından Başkan Topbaş, Betül Arslan, arkadaşları ve öğretmenlerine içecek ikramında bulundu. Ne içmek istedikleri sorulan öğrencilerden bazıları meyve suyu isterken, aynı okulun 5B sınıfı öğrencisi Tülin Toprak, gecekonduların düzeltilmesini istedi.

Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi üyeleri ile Malatya’dan gelen öğrencileri de kabul etti. Topbaş, daha sonra da Fethi Rüştü Zorlu Anadolu Lisesi 9A sınıfı öğrencisi Büşra Saygı’nın Başkanlığını yürüttüğü İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisine konuk olarak katıldı. Topbaş, öğrencilerin geleceğe yönelik planlarının tartışılıp verilen kararların uygulamaya konulmasına çalışılacağını söyledi.