Başkanın katil zanlıları yakalandı

Adana'nın AK Partili Karataş İlçe Belediye Başkanı Yusuf Erenkara'nın öldürülmesi olayıyla ilgili cinayete adı karışan dördüncü fail Ali Barışer de yakalandı

Polis, yolsuzluğa göz yummayan Başkan Erenkara’nın turizm bölgesi ilan edilen ilçenin rantından uzun süreç içerisinde daha fazla yararlanmak isteyen çevrelerce öldürülmesinden şüpheleniyor.

Karataş Belediye Başkanı Yusuf ve kardeşi Çınar Erenkara’nın öldürülmesiyle ilgili sır perdesi çözülmeye devam ediyor.

Kurtlar Vadisi dizisindeki bir senaryosundan etkilenerek adam tutan ve ardından belediye başkanı ile kardeşini vuran 4 kişi Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi’ne bağlı Cinayet Büro ekipleri tarafından yapılan kapsamlı operasyonla 2 aylık süre içerisinde yakalandı.

Şimdiye kadar azmettirici Mehmet Kumlu dahil olmak üzere 4 kişiyi yakalayan Cinayet Bürosu, plaj cinayetine kurban giden belediye başkanını perde arkasını gün yüzüne çıkardı. Cinayet Bürosu ekipleri işlenen cinayetin ardından yaptığı çok gizli ve özel harekat polislerinin de dahil olduğu operasyonla ilk gün cinayetin azmettiricisi olarak plajı işleten Mehmet Kumlu’yu yakaladı.

Kumlu’nun yakalanmasıyla birlikte tüm delillerden yola çıkarak sıkı bir takibe alan polis, geçtiğimiz ay özel bir ekip kurup, cinayete adı karışan Bülent Boz’u İstanbul’da bir lokantada yemek yerken yakaladı.

Ardından cinayet zanlısı olarak aranan Hasan Koçhan’ı ise Adıyaman’ın Gerger ilçesi Konacık mezrasında baba evinde koyun keserken, son zanlı Ali Barışer ise Aladağ ilçesinde koyun güderken alıcı kılığına giren polise koyun satmak isterken yakalandı. Tüm failler polise verdiği ifadelerinde cinayeti işlediğini itiraf ettiği öğrenildi.

Öte yandan CİHAN’ın ulaştığı bilgiler arasında belediye başkanının öldürülmesiyle olayının perde arkasında turizm bölgesi ilan edilen ilçede elde edilecek rantın yüksek olması ve birilerinin bundan faydalanamama endişesinden Erenkara’nın öldürülmek istendiği öne sürüldü.

Alınan bilgilere göre rantın önüne geçen ve belediye personeliyle halk arasında sevilen belediye başkanının, plajı işleten Kumlu ve başkaları tarafından rahatsız olmasına neden oluyordu. Başka birinin başkanlığa gelmesi planları yapılan ve plaj için işlenmiş süsü verilen cinayette, başkanın ortadan kaldırılması hesapları yapıldı.

Olayın failleri etrafındaki yakınlarıyla telefonla yaptıkları görüşmelerde “Belediye Başkanının işi o gece bitmesi gerekiyordu ve bitirdik. Yusuf Erenkara’dan sonra Belediye Başkanı kim oldu?” şeklindeki görüşmelerinin, perde arkasında makam koltuğuna başka birini oturtup buradan gelecek ranttan faydalanılma hesaplarının yapıldığı yönündeki kuşkularıı artırdı. Başka bir iddiaya göre ise Erenkara öldürüldükten sonra yerine meclis üyelerinden ve Mehmet Kumlu’nun bir yakınının belediye başkanlığı koltuğuna oturacağı öğrenilmiş ancak bu gerçekleşmemişti.

Edinilen bilgilere göre Karataş Belediye Başkanı Yusuf Erenkara’nın ilçenin turizm merkezi olması nedeniyle burada bir rantın döndüğünü tespit etmesi üzerine bunun önüne set koyup her işlemin usulüne göre yapılmasını şart koşuyordu. Bundan rahatsızlık duyan Erenkara’nın çevresindekiler, bu ranttan faydalanmak için plaj cinayeti süsü vererek ortadan kaldırdığı ve yerine kendi adamlarını getirmek istediği iddia ediliyor.

Kurtlar Vadisi dizisinin senaryolarını aratmayan planlı ve profesyonelce işlenen cinayette Adana polisi son yılların en önemli operasyonunu gerçekleştirerek 2 ay içerisinde failleri yakaladı.

10’un üzerinde değişik çapta operasyonlar gerçekleştiren Cinayet Büro Ekipleri tüm ihbarları en ince ayrıntısına kadar titizlikle üzerinde durarak uzun yıllar sonra ilk defa bir belediye başkanının faillerini yakalamış oldu.

Belediye Başkanı Yusuf Erenkara’nın (35) amcası Hikmet Erenkara’nın verdiği bilgiye göre söz konusu cinayetinin ardından yatan gerekçe şöyle: “Bundan 1 yıl önce vatandaşların çadır kurduğu ve halk plaji olarak bilinen yerin işletmesini Mehmet Kumlu’ya verdi. İhale bedeli 30 bin YTL’ye karşılık verilen plajın kira bedeli olan parayı istemesi ve imara aykırı olduğu gerekçesiyle plaijdaki gazinoların yıkılacağını söylemesiyle araya soğukluk girdi. Başkana 15 bin YTL veren Kumlu, geri kalan parayı vermeyeceğini ve işlettiği gazinoyu da yıktırmayacağını söyledi.

Kumlu, Belediye Başkanı Erenkara’nın dayısı Yusuf Elbadi’nin düğününde buluştu. Birlikte halay çeken Erenkara ve Kumlu gecenin ilerleyen saatlerinde aynı konu üzerinde tekrar sohbet etti. Beraberinde 2 kişiyle birlikte başkanının evine gelen Kumlu, yemeğin yenildiği sırada sözkonusu parayı veremeyeceğini ve işletmesinin kapatılmamasını istedi.

Tartışmalar üzerine başkan Yusuf Erenkara’nın kardeşi Çınar Erenkara’nın mutfağa girdiği sırada Mehmet Kumlu ve yanındaki Bülent Bal, Hasan Koçhan ve Ali Barışer başkana kurşun yağdırdı. Mutfaktan gelen kardeşi Çınar Erenkara’yı da vuran kişiler daha sonra olay yerinden kaçtı.

Cinayeti işleyen zanlılar olay yerinden kaçtığı sırada tabancaları tek tek silerek yolda bulunan tarlalara attı.

Polis, cinayette delil niteliğini taşıyan silahları bulmak için çalışma başlattı.