Başkanvekili Abuşoğlu; ‘Baraj problemimiz yok’

Anavatan Partisi Grup Başkanvekili Ömer Abuşoğlu, partilerinin baraj problemi olmadığını belirterek, bir gazede yer alan anket sonuçlarını "şişirme ve üfürme" olarak değerlendirdi.

Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, bir gazete yer alan ankette Anavatan Partisi’nin baraj altında olduğunun hatırlatılması üzerine Abuşoğlu, ilgili anketin yayınlandığı gazetenin iktidar yanlışı olduğuna işaret ederek, partilerinin baraj probleminin olmadığını kaydetti. Genel ve yerel seçimlerde AK Parti’ye oy verdiği için “Elim kırılsaydı da vermeseydim” diyen insanların sayısının giderek artığını öne süren Abuşoğlu, Anavatan Partisi’nin oy oranının bilinçli olarak düşük gösterildiğini iddia etti. Anket sonuçlarını “şişirme ve üfürme” olarak değerlendiren Abuşoğlu, ”Anavatan Partisi’nin baraj sorunu yok. Oyları düşük gösterilerek, bazı partilerle birleşmemiz için siyaset mühendisliği yapılıyor” dedi.

Abuşoğlu, eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın hapis cezasını evde çekmesini düzenleyen kanunun Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Meclis’e zararın tanzimi ile ilgili düzenleme olmadığı ve kişiye özel yasa niteliği taşıdığı gerçeksiyle iade edildiğini hatırlattı. Abuşoğlu, Anavatan Partisi olarak yasada devletin zararının tanzim edilmesine yönelik bir düzenleme yapılması durumunda destekleyeceklerini kaydetti.

Abuşoğlu, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkındaki gensoru önergesinin yarın görüşüleceğini belirterek, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kızılcahamam’da milletvekillerine önergenin reddedilmesi yönünde” telkinde bulunduğunu gazetelerden ögrendiklerini ifade etti. Abuşoğlu, gensorunun yine reddedileceğine işaret ederek, milletvekillerinin hür iradelerine bırakılması durumunda oylama sonuçlarının geçenki gensoru oylamasından farklı çıkacağını öne sürdü. Abuşoğlu, AK Partili milletvekilleri ile yaptıkları ikili görüşmelerde rahatsızlıklarını dile getirdiklerini kaydetti.

Abuşoğlu, konuşmasında Hükümet’in, Taşucu SEKA İşletmesi’ni atıl duruma getirerek 25-30 milyon dolara bir gruba satacağı yolunda duyum aldıklarını söyledi. Abuşoğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Taşucu SEKA İşletmesi’nin daha önce 110 milyon dolara özelleştirildiğini, alan firmanın daha sonra vazgeçtiğini hatırlatarak, işletmenin mal varlığının yaklaşık 75 milyon dolar olduğunu savundu.

Ömer Abuşoğlu, Japonya ile yapılan bir hibe anlaşmasında, hükümetin rüşvet ve yolsuzluğa engel olması yönünde hüküm konulduğunu belirtti. Hükümetin, Türkiye’de rüşvet ve yolsuzluğu önlendiği yönündeki açıklamaların yabancılar tarafından doğrulanmadığını öne süren Abuşoğlu, ”Hükümetin uluslararası alanda verdiği görüntü, Türkiye’de rüşvetin devam ettiğini gösteriyor” dedi.