Başkent’in suyu ekim ayında temiz ve sağlıklı çıktı

Başkent'in içme ve kullanma su ihtiyacını karşılayan ASKİ'nin yetkilileri, her gün farklı noktalardan aldıkları numunelerden ekim ayındaki tahlillerde Ankara'nın içme suyunun temiz ve sağlıklı olduğunu söyledi.

Başkent’in içme ve kullanma su ihtiyacını karşılayan ASKİ’nin yetkilileri, her gün farklı noktalardan aldıkları numunelerden ekim ayındaki tahlillerde Ankara’nın içme suyunun temiz ve sağlıklı olduğunu söyledi.
ASKİ yetkilileri, “Şehre verilen içme suyu her zaman olduğu gibi yine temiz ve içilebilir. Başkentliler, musluklarınızdan akan suyu tereddüt etmeden güven içinde kullanabilirler” dedi.
Her gün farklı noktalardan su numuneleri alan ASKİ görevlileri, numunelerin fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik analizlerini yapıyor.
ASKİ Genel Müdürlüğü ile Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı’nca, Ekim ayı süresince Ankara’nın çeşitli bölgelerinden alınan su numunelerinin analiz sonuçları hakkında bilgi veren yetkilileri, şunları kaydetti:
“Başkent’in farklı odak noktalarından her gün aldığımız su numunelerinin fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik analizlerini akredite olmuş laboratuarlarımızda gerçekleştiriyoruz. Geçen ay da yapmış olduğumuz bu analizler sonucunda Başkent içme suyunun, WHO (Dünya Sağlık Örgütü) standartlarına uygun olduğu bir kez daha belgelendi.”
Arıtma Tesisleri Daire Başkanlığı’na bağlı Su Kalite Kontrol Şube laboratuarlarında şehir şebeke su analizlerinin, WHO ( Dünya Sağlık Örgütü) ve EEC (Avrupa Birliği Standartları) göz önüne alınarak yapıldığını vurgulayan yetkililer, “1-31 Ekim 2013 tarihleri arasında raporlaştırılan su analiz sonuçlarına göre Başkentliler, musluklarından akan suyu güven içinde tükettiler. Yüzlerce odak noktası, İvedik ve Pursaklar Arıtma Tesisleri başta olmak üzere paket arıtma tesisleri çıkışlarından alınan su numunelerinde yapılan fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik kontrollerin tamamının TSE’ye uygunluğu bir kez daha kanıtlandı” diye konuştu.
1-31 Ekim tarihleri boyunca yapılan Ankara içme suyu kalite kontrollerinin tamamı standartlara uygun bulunurken, analiz sonuçlarında ki parametreler ise şöyle:

——————————————————————————————
Parametre İvedik Arıtma.Tes. TSE-266 Mak.değeri
——————————————————————————————-
Tortu Tortusuz Tortusuz
Ph 7,35 6.5-9.5
Bakteri sayısı 0 0
Ağır metal metaller yok yok
Sertlik