Başkent’te kar ve buzla mücadele için önlemler alındı

Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kar yağışıyla birlikte çalışmalara başladı.

Başkent’te vatandaşların şehir içi trafiğinde güvenli bir şekilde seyahat etmeleri için Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü araç-gereç ve eğitimli personel ile 24 saat ayakta olduklarını belirten Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, vatandaşlara da bir takım uyarılarda bulundu.
Havaların soğuması ve kar yağışı ile birlikte meydana gelecek buzlanmaya karşı her türlü tedbirin alındığını ve olaylara müdahele için Başkentin beş ayrı yüksek bölgesinde araçlarının hazır bir şekilde beklediğini kaydeden yetkililer, şunları söyledi: “Araçlarımız kar ve buzlanmaya karşı her an hazır bulunuyor. Ayrca makine parkımızda 62 adet karla ve buzla mücadele aracının yanı sıra 20 grayder, 10 kepçe, 10 adet tuz yüklü kamyon, 2 adet 100’er tonluk tuz silosu ve 1 adet tuz solisyonu hazırlama tesisi bulunuyor. Stoklarımzda 10 bin ton elenmiş, yıkanmış saf tuz bulunmaktadır. 250 kşilik ekibimiz üç vardiya ile çalışıyor. İhtiyaç duyulması halinde bu ekiplerimize takviye yapılacaktır.”
Trafiğe çıkacak vatandaşların olumsuz hava koşullarına karşı araçlarına gerekli bakımı yapmaları uyarısında bulunan Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri vatandaşların özellikle yazlık ve yıpranmış lastiklerle trafiğe çıkmamalarını istedi.
Sürücülerin araçlarında mutlaka zincir, takoz ve çekme halatı bulundurmalarını hatırlatan yetkililer, “Sürücülerimiz buna ilaveten cam suyu ve antifrizlerini kontrol ederek trafiğe çıksınlar. Vatandaşlarımızın trafikte karşılaşacakları herhangi bir sorun için şikayetlerini 24 saat boyunca hizmet veren 287 36 71 numaralı telefonumuz ve Büyükşehir Belediyesi Alo 153 Mavi Masa’ya bildirmelerini rica ediyoruz” dedi.
Hava şartlarının, ekipler tarafından Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve uluslararası meteoroloji sitelerinden, saatlik, 3günlük ve 15 günlük olarak bütün detayları ile takip edildiğni vurgulayan yetkililer, ayrıca bu yıl kar ve buzla mücadele eden arçların uydu takip sistemi ile kontrol edildiğii ve gelişen duruma göre araçların yönlendirileceğini söyledi.
Sistem sayesinde hangi aracın nerede olduğunu anında görme imkanları olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Bu sayede araçlarımızı anında ihtiyaç duyulan yere sevk edeceğiz. Bu arada vatandaşlarmızdan ricamız kesinlikle buzlanmaya karşı yollara kum, toprak ve kül dökmesinler. Bunların buzu eritme özelliği yoktur. Sadece çevreyi kirletip, mazgalları tıkayan geçici tedbirlerdir” diye konuştular.