Başkent’te ‘Yeşil Otobüs’ avı

Ankara'da dün 9 kişinin ölümü, 11 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan ''Yeşil Halk Otobüsü'' kazasının ardından sabah Başkent caddelerinde bu otobüslere yönelik denetim düzenlendi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün talimatı üzerine harekete geçen trafik polisi, sabahın erken saatlerinden itibaren Yeşil Halk Otobüsleri’ni denetlemek üzere güzergahlarda tedbir aldı. Tek ve çift katlı yeşil otobüsleri belirli noktalarda durduran trafik polisi, pek çok otobüsü kurallara uymadığı gerekçesiyle trafikten men etti. Kar lastikleri takmadıkları, zincir, çekme halatı, takoz bulundurmadıkları, yıpranmış lastik kullandıkları ve ruhsat bulundurmadıkları gibi gerekçelerle haklarında işlem yapılan yeşil otobüs sahipleri trafikten men edilen otobüslerini emniyetin gösterdiği otoparklara çekmek zorunda kaldı.

Trafikten men edilen ve çeşitli cezalar kesilen otobüslerin sürücüleri başlarında birer trafik polisi olduğu halde araçlarını Balgat ve Gülveren’deki Yediemin Otoparkı’na çektiler. Yeşil bir otobüsün sahibi, dünkü kaza nedeniyle böyle bir uygulamanın başlatıldığını, kaza yapanın günahını kendilerinin çektiğini söyleyerek, ”Keşke her zaman böyle uygulamalar olsa. Ancak bu dünkü kazadan kaynaklandı. Bu olaydan neden biz sorumlu tutuluyoruz” diyerek dert yandı.

Celal Bozkurt yönetimindeki tek katlı yeşil halk otobüsünün bir servis aracına çarpması sonucunda Dışişleri Bakanlığı mensubu 8 kişi ile 1 çocuk hayatını kaybetmişti. Yaşanan bu elim olayın ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, söz konusu otobüslerin Ankara trafiğinden muhakkak kaldırılacağı sözünü tekrarlamıştı.