‘Baskı altında oy kullandım. Derin pişmanlık duyuyorum’

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde görülen "terör davası"ndaki jürilerden biri, Pakistan'daki bir terörist eğitim kampına katılmakla yargılanan sanığın suçlu olduğu yönünde baskı altında oy kullandığını söyledi.

Savunma müfettişi ve eski FBI ajanı James Wedick tarafından ele geçirilen açıklamasında Lopez, ” davanın karar verme ve jüri kararının okunması süreci boyunca sanık Hamit Hayat’ın suçlu olduğuna birkez bile inanmadım” dedi. Lopez, “Kararımdan derin pişmanlık duyuyorum” ifadesini kullandı. İddia makamı ise jüri üyelerine baskı yapılmadığını belirtti.

Jürinin yaptığı bu yeminli ifadenin ardından savunma avukatı Wezma Müceddidi, dün federal mahkemeye davanın yeniden görülmesi gerektiğini belirten bir dilekçe sundu.

Salı günü görülen davada, Hamit Hayat, “2003 yılında Pakistan’da bulunduğu bir kampta teröristlere ekipman desteği sağlamak ve Mayıs ayında ABD’ye döndüğünde kendisine sorgulayan FBI ajanlarına bu konuda yalan söylemekten” suçlu bulunmuştu. İddia makamı, Hayat’ın en az 30 yıl hapse mahkum edilmesini istiyor.

ABD vatandaşı olan Hamit Hayat ve babası Ömer geçen Haziran ayında tutuklanmışlardı. Jüri, baba Ömer Hayat’ın suçlu bulunup bulunmaması gerektiği konusunda ise bir görüşe varamadı.