Başkonsolos Kiss: Macaristan yabancı yatırımcılara ciddi destek sağlıyor

Macaristan'ın İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss, devletinin ülkesinde yatırım yapacak yabancılara ciddi destek ve kolaylıklar sağladığını söyledi.

Macaristan’ın İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss, devletinin ülkesinde yatırım yapacak yabancılara ciddi destek ve kolaylıklar sağladığını söyledi.

Avrupa’da bir çok ülkede ofisi bulunan Ekol Lojistik ve Taşımacılık şirketi, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de depolama alanı ile ofisin de bulunduğu 1 500 m2’lik lojistik merkezini açacak. Ekol Lojistik Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul ve Genel Müdür Yardımcısı Murat Boğ, 20 Kasım’da açılışı yapılacak lojistik merkezi öncesinde Macaristan İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss ve Türk Macar İşadamaları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı ve Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz ile İstanbul’da bir iş yemeğinde bir araya geldi.

Ahmet Musul, Macaristan’a yaptığı ve yapacağı yatırımları sadece Macaristan olarak planlamadıklarını, Macaristan’ın interlandını, çevre komşu ülkeler ile yakınlığını çok iyi gördüklerini söyledi. Musul, “Cebelitarık Boğazı’nı dolaşarak yüklerimizi taşıyacağımıza, Köstence ve Trieste limanlarını kullanarak daha kolay Avrupa’ya yüklerimizi ulaştıracağımıza inanıyorum. Türkiye Macaristan hattında pazar lideri olmayı hedefliyoruz. İlerleyen dönemde depolama alanımızı büyüterek ve intermod hizmet ağını genişleteceğiz. Avrupa’da en hızlı yayılan Türk lojistik şirketiyiz.” dedi.

Başkonsolos Gabor Kiss de Ekol Lojistiğin Macaristan’da yapmış ve yapacağı yatırımları Macar Devleti olarak önemsediklerini, her türlü desteği sağlamaya hazır olduklarını ifade etti. Merkezi ve yerel idarelerin ayrı ayrı bölgesel teşvik ve destekleri bulunduğunu aktaran Kiss, “Bu desteklerin dışında AB desteklerinden de faydalanma imkanınız bulunuyor. Nitelikli, kalifiye işgücünü Avrupa’da en ucuz rakamlarla bulabileceğiniz ülkedir Macaristan. Bundan dolayıdır ki dünyanın çok uluslu şirketlerinin Macaristan’da yatırımları bulunmakta. Mayıs 2014 tarihinde Kayseri’den ciddi bir yatırımcı heyetini Macaristan Miskolc’de ağırlayacağız. Yatırım imkanlarını inceleyip ikili ilişkilere Kayseri’den de somut adımlar atacağız. Girişimci ve cesur Türk yatırımcılarını fırsatların yoğun olduğu, AB üyesi Macaristan’a yatırım yapmaya bekliyoruz.” dedi.

TÜMİŞAD Başkanı Osman Şahbaz da Ekol Lojistiğin uzun süredir Macaristan pazarına girmesi konusunda bilgi, tecrübe ve altyapı hususunda destek ve paylaşımda bulunduklarını, Macaristan’daki nitelikli Türk yatırımcılarına bir halka daha eklenmesinden mutluluk duyduğunu ifade etti. Şahbaz şunları söyledi: “Bu örneklerimiz çoğaldıkça, iki ülke başbakanlarının şubat ayında koyduğu 2015 yılı hedefi 5 milyar USD’ı yakalayacağız. TÜMİŞAD’ın kuruluş felsefe ve gayesi budur. Orta Avrupa’nın ortasındaki Macaristan’a veya Avrupa ve Asya’nın köprüsü konumundaki Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen yatırımcılara önayak olmak, ışık tutmak, tecrübelerimizi paylaşmaktır. Cazip fırsatlar ve imkanları sunan Macaristan’a gelecek Türk yatırımcılara destek vermeye devam edeceğiz. Hala Macaristan’a yatırım yapmak hem çok cazip hem de çok kolay. Macaristan’da teknoloji, bilim ve inovasyon konusunda çok rahat yatırım yapabılabilir.”