Başlık parası geleneği devam ediyor

VAKAD Yönetim Kurulu Üyesi Özgökçe, başlık parasının, halen birçok aile tarafından önemli bir kazanç kapısı olarak görüldüğünü söyledi.

Özgökçe, yaptığı açıklamada, erkeğin evlenmek istediği kızın ailesine para ödemesi şeklinde ortaya çıkan ve “başlık parası” olarak bilinen geleneğin, Doğu Anadolu bölgesinin birçok kesiminde halen varlığını sürdürdüğünü belirtti.

Özgökçe, köylerde sosyal değişimin yaşanmaması nedeniyle ortadan kalkmayan geleneğin, kent merkezinde isim değiştirerek devam ettiğini vurguladı.

Doğudaki kent merkezlerinde “süt parası” adı altında sürdürülen geleneğin, annenin hakkının ödenmesi anlamı taşıdığını anlatan Özgökçe, “süt parası” adı altında ödenen paranın, başlık parasına göre daha az miktarda olduğunu kaydetti.

Yaptıkları tespitlere göre, başlık parası istememenin ya da ödememenin birçok kesim tarafından halen “ayıp” olarak karşılandığına işaret eden Özgökçe, kadın üzerinden para kazanılan bir geleneğin, devam etmesinden üzüntü duyduklarını söyledi.

EVLENECEK KIZ ŞİŞMAN, GÜZEL VE YAŞI KÜÇÜK OLURSA

Başlık parası geleneğinin kendi içinde belli kriterler taşıdığına da dikkati çeken Özgökçe, ödenecek miktarın kızın ailesinin gelir düzeyine, yaş durumuna, zayıf ya da şişman, güzel veya çirkin oluşuna göre değiştiğini bildirdi.

Özgökçe, kızın şişman, güzel ve yaşının küçük, ailesinin de gelir düzeyinin yüksek olmasının başlık parası miktarını arttıran önemli kriterler olduğunu kaydederek, bu miktarın pazarlıkla artabildiğini ya da azalabildiğini ifade etti.

“Evlenecek kızın kilosuna, yaşına ve ailesinin gelir düzeyine göre değişen başlık parası, halen birçok aile tarafından önemli bir kazanç kapısı olarak görülmekte” diyen Özgökçe, gelir düzeyi düşük olan ailelerde kız çocuğu sayısının fazla olmasının, önemli avantaj olarak görüldüğünü, ne kadar çok kız çocuğu olursa o kadar çok para kazanılacağı düşüncesinin yaygın olduğunu vurguladı.

Bu geleneğin kadın üzerinden para kazanma anlayışı taşıdığını dile getiren Özgökçe, bu tür yanlış geleneklerin ortadan kalkması için kadına bakış açısının değişmesi gerektiğini söyledi.