‘Başörtülü kadınların hakkını niye aramıyorsunuz?’

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim- Sen) üyesi gruba bir erkek vatandaş "Neden başörtülü kadınların haklarını da aramıyorsunuz" şeklinde sataştı.

Sendikalı küçük grup Cumhuriyet Caddesi’ne, ‘Cinsel, ulusal, sıfsal sömürüye son’, ‘Yaşasın 8 Mart yaşasın özgürlük mücadelemiz’, ‘Yaşasın özgür sosyalist kadınların mücadelesi’ yazılı pankartlarla çıktı.

Bu esnada genç bir vatandaş gruba sözlü olarak sataştı. Sendika şube başkanına ve gruba yönelik olarak konuşan genç, “Kadın hakları, başörtüsü diye bir pankartınız yok. Kadın haklarını korumayla ilgi değil mi mitinginiz” diye seslendi. Sendika şube başkanı Nafiz Kotan’ın, “Bakın kadın erkek elele özgürleşmeye” demişiz deyince aynı genç “Başörtüsü konusunda bir pankartınız yok o da önemli, en önemlisi o. Yürümeniz amacı kadınlar değil mi” diye karşılık verdi. Sendika şube başkanı ortamın daha fazla gerginleşmemesi ve provokasyona yer vermemek için, “Hep birlikte özgürleşmek için uğraşıyoruz.” diye konuştu.

Bu esnada araya giren başka bir sendika üyesi ise “Başı açık kapalı ayrımı yapmıyoruz” dedi. Ortamın gerginleşmesine neden olan genç vatandaş daha sonra olay yerinden sessizce ayrılırken, sendikalı gurup da ellerindeki çiçekleri dağıttıktan sendika binasına toplu halde dönüş yaptı.