Başörtülü öğrenciler ile açıklar el ele yürüyecek

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, üniversitelerde başörtüsü yasağının kalkması için toplumsal mutabakatın olduğunu söyledi.

Yazıcıoğlu, sorununun çözümü için birilerinin ortaya sürdüğü korku paranoyası yerine toplumsal mutabakatın olduğunu söyledi. Başta CHP olmak üzere bazı sivil toplum kuruluşlarının üniversitelerde başörtüsü sorunun çözülmemesi için ‘Laiklik, Cumhuriyet elden gidiyor’ diyerek toplumsal gerginlik çıkarma peşinde olduklarını belirten BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, yasak ortadan kalkınca Türkiye’de cadde ve sokaklarda başörtülü ve başıaçık öğrencilerin el ele tutuşarak mutluluk içinde yürüdüklerinin gözleneceğini söyledi.

BBP, Antalya’nın Alanya ilçesi Mahmutlar beldesi Ütopya World Otel’de 4 günlük kampa girdi. Genel Başkan Muhsin Yazıcıoğlu, eğitim kampında BBP Manavgat İlçe teşkilatını kabul edip, lobide partililerle 30 dakika sohbet eden Yazıcıoğlu, gazetecilerin Türkiye gündemi ile ilgili sorularını da cevaplandırdı. Başörtüsü yasağı ile ilgili sorular yöneltilen Yazıcıoğlu, “BBP olarak başörtüsü yasağının üniversitelerden kaldırılması taraftarıyız. Zaten Anayasa’nın hiç bir yerinde başörtüsünü yasaklayan bir madde yoktur. Demokratik hukuk devletinde hiç kimse kılık kiyafetinden ötürü kınanamaz ve kimse de öğrenim hakkından mahrum bırakılamaz. Öğrencilerin okuduğu üniversitelerde başörtüsü takması en temel haklarıdır. Cumhuriyet rejimi halk rejimidir. Birileri başörtüsü serbest bırakılırsa diye başlayan cümlelerle topluma korku empoze etmeye çalışıyor. Yasak ortadan kalkınca görülecek ki hiç bir sorun olmayacak. CHP bir türlü korku politikası üretmekten vazgeçmiyor. Başörtüsü Anadolu kadının inancı ve öz kültüründe var. Bin yıldır sorun olmamış. Niye bu gün sorun olsun?” diye konuştu.

BBP lideri, Anayasa değişiklik önerisinin TBMM’den geçmesi, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmasıyla halinde Anayasa Mahkemesi’nden dönerse Cumhurbaşkanı’nca referanduma götürülmesinin doğru olmayacağını söyledi. Yazıcıoğlu, “BBP olarak diyoruz ki temel hak ve hürriyetler referandum konusu yapılamaz. Bunlar oylanamaz, referanduma götürülemez bir haktır. İnsani açıdan da düşünülemez. Bireysel bir hak konusunda oylama yapmak insani değildir. Antidemokratiktir ve biz bunun karşısındayız. Bunu oylamaya götürürseniz meydanlarda insanlar neyi tartışacak. Bir meydanda yasak bir meydanda özgürlük olsun denilecek. Biri inanç diyecek diğeri değil diyecek. Bunu doğru bulmayız. Biz, başı açık ile başı kapalı iki kız öğrencinin el ele tutuşarak özgürlük içinde okumalarını istiyoruz.” diye konuştu.” diye konuştu.

Meclis’teki varlıklarının özellikle başörtüsü tartışmalarının yaşandığı şu günlerde çok önemli olduğunu söyleyen Yazıcıoğlu, şöyle devam etti: “Başörtüsü ile ilgili mesele Meclis’te gündeme geldi. Varılmış bir mutabakatı zora sokmak değil ya da pişmiş aşa su katmak değildi bizimkisi. Madem sorun ortadan kaldırılıyorsa bir daha gündeme gelmesin, geriye dönüş olmasın diye biz de düşüncelerimizi ortaya koyduk.”

AK Parti ve MHP’nin uzlaşmasıyla üniversitelerde başörtüsünü serbest bırakacak Anayasa değişikliğine ilişkin görüşlerini anlatan Yazıcıoğlu, “Yeni yasaklara meydan vermeyecek şekilde, geriye dönüş olmayacak şekilde değişiklik yapılsın diye ikazlarımız oldu. Bu değişiklik yapılırken hala birileri bu yasa üniversiteleri kapsayacak diyor; hizmet alanı vereni kapsamayacak diyor; bizim ikazlarımız neticesinde hizmet veren hizmet alan kavramı kullanılmadı, bazı ikazlarımız dikkate alındı bazıları alınmadı. Bizim en önemli ikazımız bir yasak kaldırılırken diğer yasaklar gündeme gelmesin, diğerleri yasaklanmasın oldu” şeklinde konuştu.

İkinci uyarılarının, “Başörtüsüne şekil vermeyin” şeklinde olduğunu aktaran Yazıcıoğlu, “Başörtüsü tarifi yaparak hem Anayasa Mahkemesi yönünde sıkıntıya düşersiniz hem de bir fotoğrafın ortaya konması, başörtüsüne bir şekil verilmesi çene altı mı olacak, fiyonk mu olacak, Anadolu’daki gibi mi bağlanacak şeklindeki tartışmaları beraberinde getirir. İlla Anayasa değişikliği yapacaksınız kimse kılık kıyafetinden ötürü kınanamaz, kimse öğrenim hakkında mahrum bırakılamaz dersiniz, Anayasa’nın hiç bir yerinde başörtüsünü yasaklayan bir madde yoktur” diye konuştu.

Konuşmasında CHP’ye yüklenen Yazıcıoğlu, şunları ifade etti: “Keşke CHP şu totaliter anlayışından vazgeçse, şu belli değerler üzerinde siyaset yapmaktan, laikliği kalkan yapmaktan vazgeçse; şu sürece iştirak etse, laiklik, demokrasi ve özgürlük açısından bir fırsat görse hem yeni bir açılım olacak hem de kendileri Türkiye’ye hizmet etmiş olacaklar. Olaylara at gözlüğüyle bakıp bundan gerilim oluşturmak istiyorlar. Başörtüsünü görmezden gelseniz de bu Türkiye’nin bir gerçeği, bunu görmezden gelemezsiniz. Bazı kızlarımız yıllardır kan ağlıyor. Acısını içine akıtıyor. Son sınıflardan üniversiteyi terk edenler oldu. Okuldan atılanlar oldu. Okula peruk kullanarak gitmek zorunda kalanlar oldu. Aşağılanmalar, itilmeler oldu. Bu durum Türkiye’de belli bir acı tortusu bıraktı. Bu durum aşılmalıdır. Bunları artık geride bırakarak geleceği konuşmalıyız. Özgürlükleri kısıtlayarak bir yere varamazsınız.”

Yazıcıoğlu, Yök Kanununda Kapsamlı Değişiklik Önerdi

Yazıcıoğlu, YÖK kanununun 17. maddesinde yapılacak değişiklik hakkında da görüşlerini şöyle özetledi: “Dün Başbakan ile YÖK kanununda yapılacak 17. madde değişikliği konusunda görüştüm. YÖK kanununun 17 maddesiyle ilgili yeni bir değişiklik yapılması lazım. Bana göre, YÖK konusunda karara bağlanan madde yeterli değil. Yeni tartışmaları beraberinde getirecek. Bizim yaptığımız teklif daha kapsayıcı ve alanı açan hem bazı kisvelerin giremeyeceğine yönelik maddelerimiz var, sarık, cübbeyle ilgili zaten temel maddeler var, zaten bikiniyle kimse gelmez, kimse de bunu zorlamaz. Bu YÖK’ün 17. maddesiyle ilgili daha farklı açılım yapılmasını bekliyoruz.”