Başörtülü öğretmen haklı çıktı

Alman mahkemesi, başörtülü öğretmeni haklı buldu.

Almanya’nın Baden-Wuerttemberg eyaletinde başörtülü olarak ders vermesi engellenen Alman öğretmenin yasağı mahkemeye taşımasının ardından Stuttgart mahkemesi öğretmeni haklı buldu.

55 yaşındaki öğretmen başörtü yasağının yürürlüğe girmesinin ardından başörtülü olarak ders veremeyeceğini söylendi. Stuttgart İlkokulu’nda ders veren öğretmen, sadece başını örten ancak boynunu açıkta bırakan elbiselerin siyasi sembol olarak görülemeyeceğini savundu. Ayrıca Alman öğretmen, rahibelerin dini kıyafetleri ile ders verebileceğini belirterek bu yasağın ayrımcılık olacağını belirtti. Stuttgart mahkemesi, Alman öğretmeni haklı buldu.

Başörtü yasağı ilk olarak Baden-Wuerttemberg eyaletinde uygulanmaya başlanmıştı. Bazılar başörtüsünün siyasi sembol olarak görülebileceğini iddia ederken yasağın Hristiyan kıyafetlerini kapsamadığı eleştiri oklarına hedef olmuştu.

Yasağın yürürlüğe girdiği 2004 yılında eyalette eğitim bakanı olarak Annette Schavan, başörtüsünü “kadınlara baskının bir parçası” olduğunu savunurken Hristiyan kıyafetlerinin Batılı olduğunu iddia etmişti.

Almanya’da yaşayan yaklaşık 3 milyon Müslüman, dini yaşamlarının kısıtlandığı gerekçesi başörtü yasağına karşı çıkıyor.