Başörtülülere bir iyi haber de ÖSYM’den geldi

Yarımağan, türban düzenlemesi yürürlüğe girerse, adayların ÖSS’ye başörtüsüyle girebileceğini belirtti.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, türban düzenlemesinin yürürlüğe girmesi halinde adayların ÖSS’ye türbanla girebileceğini belirtti. Yarımağan, “Ama güvenlikle ilgili endişelerim var… Kopya olayları var. Güvenliği sağlamamız lazım” dedi.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 14 Mart Perşembe günü yapılacak YÖK Genel Kurul toplantısında, ÖSS kılavuzunun görüşülerek onaylanması halinde ÖSS’ye başvuruların 3 Mart Pazartesi günü başlayacağını açıkladı.

Yarımağan, henüz YÖK Genel Kurulu’nda ÖSS kılavuzunun onaylanmadığını anımsattı.

YÖK Genel Kurulu’nun perşembe günü yapacağı toplantıda, ÖSS kılavuzunun görüşülerek kabul edilmesi halinde kılavuzların basıma geçilmesi için matbaa ile görüşeceğini söyleyen Yarımağan, “Başvurular, 25 Şubat Pazartesi gününe muhtemelen yetişmeyecek” dedi.

Yarımağan, “Bu durumda başvurular 3 Mart’ta başlayacak. Ancak bu toplantıda kılavuz görüşüldüğünde eğer değişiklik yapılırsa nasıl bir değişiklik yapıldığı da kılavuzun baskıya hazır hale gelmesi için önemli” diye konuştu.

Yarımağan, Anayasa değişikliğinin onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlanması halinde adayların ÖSS’ye türbanla girip giremeyecekleri sorusuna, “Türban konusunda benim görüşüm şu: Üniversiteye nasıl gidiyorlarsa bize de öyle gelirler. Üniversiteye türbanla giderlerse sınava da türbanla girebilecekler” yanıtı verdi.

Yarımağan ayrıca, “Hukukçuların da görüşü bu. Üniversitede türban serbest olursa sınavda da türban serbest olacak ama güvenlikle ilgili endişelerim var. Buna da çözümler bulmamız lazım, önlemler almamız lazım. Türbanla girilmesi halinde bir takım ciddi teknik problemler ortaya çıkar. Bir kere kopya olayları var. Güvenliği sağlamamız lazım” diye konuştu.

CNNTURK