‘Başörtüsü bireysel haktır tartışılamaz’

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı (TESEV) Başkanı Can Paker, başörtüsü kullanımının bireysel bir hak olduğunu belirterek, bunun tartışılamayacağını söyledi.

Açık Toplum Enstitüsü’nün 2007 yılı faaliyetleri ve 2008 hedeflerine ilişkin basını bilgilendirme toplantısı Nişantaşı Sofa Otel’de yapıldı. Toplantıda Açık Toplum Enstitüsü Danışma Kurulu Başkanı Can Paker ve Açık Toplum Enstitüsü Direktörü Hakan Altınay açıklamalarda bulundu.

Açıklama sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Can Paker, bir gazetecinin, “Sizce türban yasağı doğru mudur? Fikirler, atışmalar, gerginlikler var. Farklı görüşler var ortada. Nedir görüşünüz?” şeklindeki sorusuna, “Türban yasak’ demek doğru değildir. Böyle bir şey olamaz. TESEV araştırmasına göre söylüyorum Türk toplumunun yüzde 73’ü üniversitelerde türbanın serbest bırakılmasını istiyor. Böyle bir talep var. ‘Bunun serbest bırakılması şekli şöyle olmalıdır veya böyle olmalıdır.’ Bu ayrı, tartışılabilir. Fakat ben türban meselesini bireysel bir hak olarak görüyorum. Kişi hakkı olarak görüyorum. Siyasi açıdan bakıldığı zaman bir toplumsal talep var bu talebe cevap verilmesi gerekir. Hak tartışma konusu olamaz.” şeklinde konuştu.

Soru cevap bölümünde Can Paker’e TESEV’in hazırlattığı ıÜü”Almanak: Türkiye-Güvenlik Sektörü ve Demokratik Gözetim” raporuna ilişkin askerlerden yöneltilen eleştiriler de hatırlatıldı. Bu raporların basınla paylaşıldığını ancak askere anlatılmadığını belirten bir basın mensubunun, “Açık toplum adına askeri makamlara anlatacak mısınız?” yönündeki sorusu Paker’i kızdırdı. Paker, “Hayır anlatmayacağız. Biz sivil toplum örgütüyüz. Biz hiçbir devlet kurumuna karşı sorumlu değiliz. Ama sivil topluma karşı sorumluyuz. Açık söylüyorum, vız gelir bana devletin bizim hakkımızda ne düşündüğü. Ama toplumun düşüncesi önemli. TESEV’in yaptığı araştırma silahlı kuvvetlerin demokratik kontrolüyle ilgili. Biz bunu tartışmaya açıyoruz. Sivil toplum faaliyeti olduğu için devam edeceğiz. Hükümete de, devlete de, siyasi partilere de hesap vermeyiz. Sivil toplum kuruluşu olduğumuz için sivil topluma hesap veririz.” dedi.

TESEV’den Ayşe Yırcalı da bu yıl da söz konusu raporun hazırlanacağını ve gerekli çalışmalara başladıklarını anlattı. Almanağın bir derleme kitabı olduğunu söyleyen Yırcalı, “2006 çalışması için asker tarafından bir ismi çalışmaya dahil etmek istedik ancak olumlu yanıt alamadık. Çalışmanın devamı boyunca da askere başvurduk ama olumlu ya da olumsuz yanıt alamadık. 2008 almanağı için aynı yöntemi izleyeceğiz. Bir uzmana yazdırmıyoruz. Her bölüm ayrı bir uzman tarafından yazılacak. Belirlediğimiz konu başlıkları var. Güvenlik sektörüne ilişkin. Her başlık için üç dört ayrı aday var. Onlarla istişare ediyoruz. TSK’dan emekli olabilir ya da görevde olanlara yönelik başvurular var. Pozitif yanıt alabilirsek araştırmaya dahil olabilirler.” ifadelerini kullandı.