Başörtüsü en kritik yerde de serbest oluyor

Başörtüsü kullanımının kesinlikle yasak olduğu bir yerde daha özgürlük geliyor.

Orduevlerine düğünlerin dışında da kıyafet serbestisi geliyor. Daha önce sadece davetlerde başörtü ve sakal yasağını kaldıran MSB, yasağın tamamen kaldırılması için hazırlık yapıyor. İsmet Yılmaz, “Zamanın ruhuna uygun düzenleme yapılır” dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, orduevlerine kıyafet düzenlemesinde değişikliğe gidilebileceğinin işaretini verdi. Yılmaz, başörtüsü konusunda kamuda ve Meclis’te yaşanan gelişmelerin ardından orduevlerinde bu konuda süren yasağı da gözden geçirme konusunda yeşil ışık yaktı.

Yılmaz, gazetecilerin soruları üzerine bu konuda çalışma yapacaklarını söyledi. Yılmaz, “Zamanın ruhuna uygun düzenleme yapılır. Biraz daha üzerinde çalışma yapacağız” dedi. Bu konuda daha önce sadece düğünlerle sınırlı olmak üzere düzenleme yapılmıştı.

Ek 27’deki yasak kaldırılmıştı

Yılmaz, “Başörtülüler Meclis’e giriyor, her şey oluyor siz de adım atacak mısınız” sorusu üzerine, “Biraz daha düşünmek lazım” dedi.  Yılmaz, “İnsan haklarına bu konuda başvurular oldu, şikayetler oldu. Neden yumuşatılmıyor diye” hatırlatması üzerine, “Demekki biraz üzerinde çalışılması lazım. Biraz daha çalışmak lazım. Zamanın ruhuna uygun düzenleme yapılır. Zamanın ruhu gelirse her yerde değiştirilir. Biraz daha üzerinde çalışacağız” dedi.  Orduevlerinde Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülecek yönetmeliğin, düğün salonu kiralama işlemlerine yönelik Ek-27 nolu formda yapılan değişiklikle, başörtüsü yasağı kaldırılmıştı. Orduevleri, Askeri Gazinolar ve Sosyal Tesisler Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, düğün yapacakların riayet edeceği hususların belirlendiği özel anlaşma şartlarına ilişkin ekinden ‘’Yaşının ilerlemesi nedeniyle dini inançlarına uygun olarak sade bir şekilde sakal bırakmış kişiler ile yaşlı annelerden yüzü açık olacak şekilde eşarplı olanların dışında; sakallı, cüppeli, sarıklı, takkeli, türbanlı vb. çağdaş olmayan kıyafetlerle gelenler, günlük sakal tıraşı olmamış ütüsüz ve kirli elbiselerle gelenler, ordu evine giremezler’’ ibaresi çıkarılmıştı.

STAR