Başörtüsü karşıtları Atatürk ile Lenin’i yan yana getirdi

Halkın Kurtuluş Partisi'ne (HKP) ait olduğu belirtilen pankart, duyarlı vatandaşlardan büyük tepki çekti.

Atatürk’le Lenin’i aynı karede buluşturan pankart, Karşıyaka’da Yurtsever Platformu’nun düzenlediği laiklik yürüyüşünden sonra Alevi Bektaşi ve Yöre Dernekleri Federasyonu ile Kamu Emekçileri Sendikaları (KESK) İzmir Şubeler Platformu tarafından düzenlenen eylemde yeniden ortaya çıktı.

Halkın Kurtuluş Partisi’ne (HKP) ait olduğu belirtilen pankart büyük tepki çekti.

İzmir’de Alevi Bektaşi ve Yöre Dernekleri Platformu ile KESK İzmir Şubeler Platformu tarafından üniversitelerde başörtüsünün serbest bırakılmasına karşı bir protesto gösterisi düzenlendi. Konak Meydanı eski Sümerbank önündeki gösteriye kendilerini HKP üyeleri olarak katılan bir grup katıldı. Geçtiğimiz günlerde Karşıyaka ilçesinde düzenlenen başörtüsü karşıtı eyleme de katılarak Atatürk ile Lenin’in fotoğraflarını aynı karede gösteren bir poster taşıyan HKP’liler, yine aynı posterle Konak Meydanı’nda düzenlenen eyleme de katıldı.

Atatürk ve Lenin’in aynı karede gösterilmesini değerlendiren HKP İzmir İl Başkanlığı yetkilileri, Lenin’in Türk Kurtuluş Savaşı’na büyük destek verdiğini iddia etti. HKP’liler, Lenin’le Atatürk’ün aynı karede yer almasının normal olduğunu savundu.

Yağmur altındaki gösteride konuşan KESK ile Alevi Bektaşi ve Yöre Dernekleri Platformu sözcüleri, üniversitelerde türbanı serbest bırakacak düzenlemeye karşı olduklarını dile getirdi. Göstericiler sık sık hükümet ve türban aleyhine slogan attı. Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı eylem olaysız sona erdi.