Başörtüsü konusunda fetva verenlere bir yenisi katıldı

KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, başörtüsünün tehlike olduğunu iddia etti.

Denktaş, “Başörtüsü Anadolu’da saf insanlara anlatıldığı için inanıyorlar. Kur’an-ı Kerim’de böyle bir şey yok. Diyanet İşleri Başkanı olmasa olmazı değildir diyor. Namuslu şekilde giyinmektir esas.” dedi.

Rauf Denktaş, Kocaeli Yükek Öğrenin Derneği tarafından düzenlenen ‘Ulusal ve Uluslararası Boyutta Kıbrıs Gerçeği’ konulu konferansa katıldı.

Burada Kıbrıs’ın geçmişinde günümüze nasıl geldiğini anlatan Denktaş, Anan Planı’nın hata olduğunu ve Ak Parti’nin bu plana destek vermesinden dolayı eleştirdi.

Denktaş, konferansta Kıbrıs gerçeğinden daha çok başörtü yasağı üzerinde durdu. Yasağı savunan Denktaş, başörtü yasağının kaldırılmasının tehlike olduğunu söyledi. Rauf Denktaş başörtü ile ilgili görüşlerini şöyle aktardı: “Bu olay Anadolu da saf insanlara kimler tarafından anlatılıyor. Efendim türban Allah’ın emridir anlatılıyor. İnsanlar da inanıyor. Kur’an-ı Kerim’de böyle bir şey yok. Diyanet İşleri Başkanı olmasa olmazı değildir diyor. Namuslu şekilde giyinmektir esas. Oranı buranı açıp göstermek değil. Bir gidişat var. Üniforma haline getirtilmiş. Anlatıyorlar, ‘Türban yasaklanmış değildi. Nasıl yasaklandı. İstediniz cuma günü tatil edilsin namaza gitmek için. Üniversitede mescit açtırmak istendi. Şeriat gelecek laiklik gidecek sözleri çıktı üniversite içinde.’ Onun üzerine laiklikte sorumlu olan devlet bunu yasaklamak zorunda kaldı. O günden bugüne laikliğe karşı uniforma olmaktan çıktı mı? Çıkmadı çoğaldı.”

Denktaş, “Her başı bağlı olan aynı görüşte değil. Geçen gün bana başı bağlı olan bir aile geldi, Atatürkçü. Benden Atatürkçü, sizden Atatürkçü. Erkeklerin kadınlar üzerine tahakülü var. Başka lafı yoktur bunun. Eğer özgürlük ise ortaokuldan, liseden nasıl yasaklarsın, nasıl hakim olamasın dersin. O zaman özgürlük değil. Dini bir şey ise o zaman layikliğe aykırı. Olgu olarak bunu taşıyorsun. Bu nedenle bu muesseseye bu şartlarda girersin. Düşünebilirmisiniz TBMM’ye kollar açık, kısa pantolonla girildiğini, giremezsin. Bir forması var. Üniversiteye de böyle geleceksin. Ama bunlar bu işi o kadar aldı verdi ki, geçen akşam gençlerin bir birine davranışlarını, konuşmalarını görünce ürktüm. İnşallah uyum içinde bir çare bulurlar. Atatürk’ün bu millete bahşetiklerini böyle lüzumsüz argumanlarla ortadan kaldırma fırsatı oluşturamazsınız.” şeklinde konuştu.