Basörtüsü sorununu ancak Türkiye çözer

AB'nin AIHM'in Sahin karari nedeniyle basörtüsü sorununa deginmedigi belirtiliyor.

Insan haklarinin evrensel oldugunu ifade eden Leyla Sahin, Avrupalilarin Türkleri ve özellikle basörtülü kadinlari alt tabakadan görmeye alistiklari için bu statülerinin devam etmesine hizmet edecek bir karara imza attiginin altini çizdi.

– “AIHM’in karari siyasi”

Türkiye aleyhine AIHM’de dava açmasindaki amacinin, “söz konusu yasagin bir insan hakki ihlali oldugunun teyit edilmesi” olarak açiklayan Sahin, “Siyasi kararlar sebebiyle bu amacimiza ulasamadik” dedi. Leyla Sahin, mahkemenin kendi davasini özel olarak ele almak yerine Türkiye’deki üniversitelerde uygulanan basörtüsü yasagina bakisini yansitan bir açiklama yaptigini vurgulayarak, kararin hukuki degil siyasi oldugunu öne sürdü.

– “Basörtüsü sorununu yalnizca Türkiye çözebilir”

Basörtülü genç kizlarin egitimleriyle kisisel tercihleri arasinda bir ayrima sürüklendigini ifade eden Sahin, Türkiye’deki sorunun yine Türkiye tarafindan çözüme ulastirabilecegini dile getirdi. AIHM’in basvurusunu reddetmesinden sonra basörtüsü tartismalarina son noktanin konulduguna dair yapilan açiklamalari hatirlatan Sahin, bu yorumlari yanlis buldugunu vurguladi. Sahin, “Yasak, Türkiye’de yani bastan ele alinip tartisilmalidir” seklinde konustu.

– Türkiye’de devam edemedigi tip fakültesini Viyana’da bitirdi

Üniversite ögrenimine basladigi yillarda da “Ya üniversite, ya da basörtüsü” gibi bir seçime zorlanmasi halinde nasil davranacagi sorusuna cevap veren Leyla Sahin, “Simdiki mücadeleme o zaman baslardim” cevabini verdi.

Istanbul Üniversitesi Tip Fakültesi’nde 1998 yilinda uygulanmaya baslanan basörtüsü yasagi sirasinda, fakültede 5. sinifa devam eden Leyla Sahin, derslere ve sinavlara girmesi engellenince egitim hakkinin ihlal edildigi gerekçesiyle Türk mahkemelerinde dava açti. Iç hukuk yollarinin tükenmesi üzerine AIHM’e basvuran sahin, basvurusunun reddedilmesi üzerine 2004 yilinda davayi Büyük Daire’ye götürdü.

Hukuki yollardan mücadeleye devam eden Leyla Sahin, egitimini de yurt disinda sürdürdü. Avusturya’nin baskenti Viyana’da tip fakültesine basörtüsüyle devam eden Sahin, 2003 yilinda fakülteden mezun oldu. Leyla Sahin, 2006 yili ortalarinda meslegine baslayacak.

– AIHM’in karari

Avrupa Insan Haklari Mahkemesi’nin (AIHM) büyük dairesi, Leyla Sahin’in açtigi türban davasinda Türkiye’yi hakli bularak Sahin’in temyiz basvurusunu reddetti.

Büyük daire, Sahin’in basvurusuna iliskin, daha önceki alinan karari dün onadi ve ”Türkiye’nin insan haklari ihlalinde bulunmadigi” görüsüne vardi.
Sahin’in basvurusunu inceleyen AIHM, Türkiye’nin, Avrupa Insan Haklari Sözlesmesi’nin (AIHS) din ve vicdan özgürlügüyle ilgili 9. maddesi, egitim hakki özgürlügüyle ilgili 2. protokolünün 1. fikrasi, özel ve yasam hakkina saygi ilkesiyle ilgili 8. madde, ifade özgürlügüyle ilgili 10. madde ve ayirimciligin yasaklanmasiyla ilgili 14. maddenin Türkiye tarafindan ihlal edilmedigine hükmetti.

Mahkeme üyeleri, 9. madde ve 2. protokolden yapilan basvurulari 1’e karsi 16’a oyla, diger maddelerden yapilan basvurulari ise oy birligiyle reddetti.

Gerkçeli kararda, Türkiye’de esitlik ve laiklik ilkesinin birlikte düsünülmesi gerektigi vurgulanirken, bir kimsenin hangi dinden oldugunu göstermesinin laiklik ilkesine aykiri olduguna dair Anayasa Mahkemesi kararina AIHM’in de katildigi ifade edildi.

Kararda, laiklik ilkesinin Türkiye’de demokrasiyi korumak için gerekli oldugu vurgulandi.

– AIHM’in Sahin karari BM’yle çelisiyor

AIHM’in basörtüsü karari, Birlesmis Milletler’in (BM) Özbekistan’da basörtüsü yasagini haksiz bulan Hudoyberganova karariyla çelisiyor. Birlesmis Milletler (BM) Insan Haklari Komitesi’nin Özbekistan’dan Raihon Hudoyberganova davasinda verdigi karar, AIHM’in karariyla çelisiyor.

Nüfusunun çogunlugu Müslüman olan Özbekistan’daki basörtüsü yasagi nedeniyle egitimini sürdüremeyen Hudoyberganova, egitim hakkinin ihlal edildigi gerekçesiyle ülkesini BM’ye sikayet etmisti. BM’nin 1999 tarihli kararinda Özbekistan’daki basörtüsü yasaginin BM Siyasi ve Medeni Haklar Sözlesmesi’ne aykiri olduguna karar vermisti.

Ayrica, Uluslararasi Af Örgütü ve Insan Haklari Izleme Örgütü basta olmak üzere bir uluslararasi organizasyon Türkiye’de üniversite ve kamu dairelerinde uygulanan basörtüsü yasagini elestiren raporlar yayinladi. Ancak, Avrupa Birligi’nin (AB) bugüne kadar Türkiye’yle ilgili hazirladigi hiç bir ilerleme raporunda basörtüsü yasagina deginmedi. Ayrica, haziran ayinda Avrupa Parlamentosu’nda kabul edilen “Türkiye’de Kadin’in Sosyal ve Ekonomik Durumu” raporunda da basörtüsü yasagiyla ilgili bir tavsiye karari yer almadi. AB’nin AIHM’in Sahin karari nedeniyle basörtüsü sorununa deginmedigi belirtiliyor.