‘Basörtüsü yasagi ile bir yere varilmaz’

Özdemir mahkemenin kararinin ayni zamanda kisisel iradeye de bir müdahale olarak degerlendirdi. Özdemir mahkeme kararinin kisinin kendi iradesiyle nasil giyinecegine dair karar almasini engelledigine dikkat çekerek, “Mahkeme kararindaki esas yanlis basörtüsü olayini ve yasagini basitlestirmesidir. Basörtüsü gerçekten bir bazilari için siyasi bir araç olabilir; ancak bunu her kisi hakkinda bunu söylemek yanlis. Bazilari için bu kendini ifade etme yoludur. Bazilari içinde bu degildir. Biz ikisine de saygili olmaliyiz. Mahkeme karari ile herkes hakkinda böyle karar almak isi yokusa itiyor. Fransa’da oldugu gibi üniversiteleri basörtüsü yasagi disinda tutmak gerektigini düsünüyorum.” dedi.

—Özdemir: Türkiye’deki uygulama Fransa modeli degil—

Türkiye’deki uygulamanin Fransiz modeli oldugu iddalarina da katilmadigini net bir seklide ifade eden Özdemir, ”Türkiye’deki uygulama Avrupa’dakinden çok farkli. Genelde bu bilinmiyor. Türkiye’de Fransa modelinin uygulandigi söyleniyor. Fakat Fransa’da ile Türkiye’dekiler arasinda uygulamada iki önemli fark var. Birincisi Fransa’da üniversitelerde bir basörtüsü yasagi yoktur. Ikincisi ise okullarda basörtüsü yasagini yanlis bulanlar kendi özel okullarini açip orada istedikleri gibi giyinebiliyorlar. Ancak Türkiye’de böyle bir imkan olmadigi için Fransa modelinden söz etme imkani yoktur. Türkiye’deki uygulama tamamiyla yasakçi bir modeldir.” dedi.

Demokrasilerde yasaklarla bu isin çözülemeyecegine vurgu yapan Özdemir taraflardan da karsilikli saygi bekledigini ifade etti. Özdemir sözlerini söyle sürdürdü: ”Burada karsilikli saygi gerekiyor. Basörtülüler basörtüsü takmayanlara karsi saygili olmali, basörtüsü takmayanlarda takanlara karsi saygili olmali. Ben basörtüsüz bir aileden gelen birisi olarak basörtülülere karsi saygiliyim. Burada bir önemli sart bu isin gönüllü olmasi esasidir. Anne, baba, aile ve çevre baskisi olmaksizin gönüllü olarak basörtüsü giymek isterse ben buna sonuna kadar saygiliyim.”

Avrupa’nin insan haklarindan söz ettigi zaman bu konuyu da bu çerçevede degerlendirmesi gerektigini söyleyen Özdemir, ”Çagimizda artik bu tür meselelerin yasaklarla çözülemeyecegi açiktir. Türkiye’de bir uzlasmaya ihtiyaç var. Farkli kesimler bir araya gelerek basörtüsü de dahil olmak üzere farkli yasam tarzlarina saygi göstermeli aksi takdirde Türkiye’de demokrasi herkes için geçerli olmuyor demektir. Dindar kesimden benim ricam bunu açik sekilde ifade etmeleridir.” dedi. Özdemir basörtülülerin kendi yasam tarzini benimsemeyen diger insanlarin da haklarini savunmalari ve karsi taraftan liberal düsünenlerin de dindar kesimin de haklarini çignememesi çagrisinda bulundu.