Başörtüsü yasağı kamusal alanı aştı

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün 2006 raporunda ordunun siyasete etkisinin kalkmadığı belirtilirken, başörtüsü yasağının genişleyerek sürdüğü belirtildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, 2006 insan hakları raporunu yayınladı. Raporun Türkiye bölümünde, ordunun da içinde bulunduğu devlet içindeki bazı kurumların reformlara direnmeye devam ettiği belirtilirken, böşörtüsü yasağının 2006’da daha da genişlediği belirtildi.

Merkezi New York’ta bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) raporun Türkiye bölümünde, Erdoğan hükümetinin, “Geçtiğimiz yıllarda insan hakları alanında gösterilen ilerlemeyi pekiştirecek reformları gerçekleştirmediği” belirtildi.

ORDU SİYASETE KARIŞIYOR

Raporda çeşitli başlıklar altında belirtilen diğer tespitler, özetle şöyle:

Ölümcül kuvvetin kullanımı: Güvenlik güçlerinin, ayrım gözetmeyen ve gerekçesiz ölümcül kuvvet kullanımında keskin bir artış gözlendi.

İşkence ve kötü muamele: İşkence ve kötü muamele bildirimleri, 1990’ların ortasındakine kıyasla çok daha düşük seyretmeye devam etti.

İfade özgürlüğü: Hükümet ifade özgürlüğünü sınırlayan yasayı kaldırmadı.

Ordu ve yasa dışı silahlı gruplarının bombalamaları: 2005 Kasım’ında Hakkari ili Şemdinli’de bir kitapçı dükkanına atılan bir el bombası, bir kişiyi öldürdü, sekiz kişiyi de yaraladı.

Din özgürlüğü: Dini sebeplerle başörtüsü takan kadınların yüksek öğrenim, kamu hizmeti ya da siyasi hayata erişimi hala yasak. 2006 yılında yasak devlet kurumlarının ötesinde çok daha yaygın şekilde uygulandı.