Başpiskopos ‘şeriat’ istedi İngiltere karıştı

İngiltere’de Anglikan Kilisesi Başpiskoposu, Müslümanlara bazı şeriat kanunlarını uygulama hakkı tanınmasını isteyince, sert tepkilerle karşılaştı.

Şeriat tartışması İngiltere’de gündemin ilk sıralarına yerleşti. Tartışmaları başlatan, bir din adamı. Üstelik Müslüman da değil, İngiltere Anglikan Kilisesi Başpiskoposu Dr. Rowan Williams. Müslümanların evlilik ve mali konular gibi sorunlarla karşı karşıya kalınca şeriat mahkemelerine başvurabilmeleri gerektiğini belirten Williams, aksi takdirde Müslümanların kendilerini yaşadıkları ülkeye sadakat ile kendi kültürel değerlerine sadakat arasında sıkışmış hissedeceklerini savundu.

Williams, İngiltere’nin çok kültürlü bir toplum haline gelebilmesi için böyle bir değişimin mümkün kılınmasını istedi.

“Bu önerisiyle şeriat yasalarının ağır ve kabul edilemez cezalarının benimsenmesini kastetmediğini” belirten Williams, “tek bir şeriat uygulamasının olmadığını, değişik ülkelerde değişik uygulamaların olduğunu” söyledi.

BAŞBAKANLIK: SADECE İNGİLİZ YASALARI UYGULANIR
Başpiskopos Williams’ın sözleri üzerine açıklama yapan Başbakanlık sözcüsü, hükümetin zaten Müslümanlara elinden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştığını, ancak Başbakan Gordon Brown’un İngiltere’de sadece İngiliz yasalarının geçerli olmasından yana olduğunu belirtti. Muhafazakar ve liberal partiler de aynı görüşü savundu.

İNGİLİZ BASINI PİSKOPOS’U TOPA TUTTU
Başpiskopos’un açıklamaları İngiliz basınında da geniş yankı buldu. En sert tepki Daily Telegraph gazetesinden geldi. Gazetesi konuya başyazısında yer verdi ve Başpiskoposun önerisinin iddia ettiği gibi toplumda sosyal uyum yaratmayacağını savundu. Gazetenin başyazarı, Başpiskoposu sert biçimde eleştirirken, kendisine, “böylesine hassas konularda susması” tavsiyesinde bulundu.

Gazete, açıklamaların İngiltere’nin kökten dincilere boyun eğmesi olarak yorumlanacağını savundu.

The Times gazetesi başyazarı, Başpiskoposun “ciddi bir hata” yaptığını, belli dinler ve kültürlerin kurallarının, bir ülkede yaşayan vatandaşları, parlamentonun belirlediği yasalardan muaf tutamayacağını kaydetti. Financial Times gazetesi de, haberinde, “bu çılgınlık” ifadesini kullandı.

Bir ülkede aynı yasaların herkes için geçerli olmasının demokrasinin temel şartı olduğunu belirten başyazar, aralarında Yahudiler, Hindular ve Sihlerin bulunduğu farklı inançların mensuplarının İngiltere’ye yerleşirken kendileri için farklı bir hukuk sistemi talebinde bulunmadıklarına işaret etti.

Financial Times ise haberinde “Bu çılgınlık” ifadesini kullanırken, Tımes gazetesi, Başpiskopos’un sözlerini “Vahim bir hata” olarak nitelendirdi.

Diğer İngiliz gazeteleri de toplumun değişik kesimlerinden gelen tepkilere geniş biçimde yer verdi.

MÜSLÜMANLAR MEMNUN: YÜCE KİŞİLİĞİN YÜCE ÖNERİSİ
Müslüman toplumu ise Psikopos’un açıklamalarından memnun. İngiltere Müslüman Konseyi Başkanı Şeyh İbrahim Morga, yaptığı açıklamada, “Bu yüce bir kişiliğin sunduğu yüce bir öneri. İngiliz ulusu bu önerileri ciddi şekilde düşünmeli” dedi.