Başsavcılık; ‘Kenan Evren darbeyi övmedi’

Soruşturmayı yürüten Başsavcı Mehmet Yurtseven, Kenan Evren'in suçu olmadığı yönünde sonuca vardıklarını belirtti.

Muğla Üniversitesi’nde çekimleri yapılan ve Kanal D’de yayınlanan, Abbas Güçlü’nün hazırlayıp sunduğu “Genç Bakış” adlı programa katılan 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren hakkında, darbeyi övdüğü gerekçesiyle hakkındaki suç duyuruları üzerine Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’nca açılan soruşturma sonuçlandı. Soruşturmayı yürüten Başsavcı Mehmet Yurtseven, Kenan Evren’in suçu olmadığı yönünde sonuca vardıklarını belirtti.
Evren, sözkonusu programda 12 Eylül darbesi için, “Pişman değilim. Bugün olsa yine yapardım. O günün şartları bunu gerektiriyordu.” şeklinde açıklamada bulunmuştu. Programdan sonra İzmir Barosu avukatlarından Noyan Özkan, Evren hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yurtseven, daha sonra Mersin’den de bir vatandaştan suç duyuru aldıklarını belirtmişti. Kaset çözümü için Kanal D’den talep edilen kaseti inceleyen başsavcılık, soruşturmayı sonuçlandırdı.

Soruşturmayı yürüten Başsavcı Yurtseven, Kenan Evren’in suçu olmadığı yönünde sonuca vardıklarını belirtti. Yurtseven, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın açıklaması darbeyi övücü nitelikte değil. Sonuçta programda kendisi üzüntü duyduğunu da beyan etti.” dedi.

Bunun son karar olmadığını da belirten Yurtseven, “Sonucu şikayet sahiplerine tebliğ ettik. Şikayetçiler karardan tatmin olmazsa ve 15 gün içinde Aydın Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz edip yargılansın derlerse dava devam edecek.” diye konuştu.