Bastonuyla gaziler arasinda geçit törenine katilan Makbule nine ilgi odagi oldu

ESKISEHIR - Cumhuriyet'in kurulusunun 82. yildönümü Eskisehir'de gururla kutlandi.

Tüm yurtta kutlanan Türkiye Cumhuriyeti’nin 82. kurulus yildönümü heyecani Eskisehir’de de yasandi. Geçtigimiz hafta içerisinde çesitli etkinliklerle baslayan kutlama programi bugünkü törenlerle devam etti. Atatürk Bulvari’nda saygi durusu ve Istiklal Marsi’nin okunmasiyla baslayan kutlamalarda Vali Kadir Çalisici, Büyüksehir Belediye Baskani Yilmaz Büyükersen ve Garnizon Komutani Vekili Korcan Polatsü soguk havaya ragmen törene katilan çok sayida Eskisehirlinin bayramini kutladi.

Konusmalarin ve ögrencilerin siir okumalarinin ardindan geçit törenine geçildi. Asker, polis ve ögrencilerle birlikte çesitli kamu kurum ve kuruluslarindan temsilciler geçit törenine katildi. Yediden yetmise vatandaslarin alkislari arasinda gerçeklestirilen geçit töreninde en çok ilgiyi ise 81 yasindaki Makbule Sayilesoy gördü. Muharip gaziler arasinda bastonuyla yürüyüse katila Makbule nine Eskisehirlilerden yogun alkis aldi. 9 yasindayken Eskisehir ziyaretinde Atatürk’le karsilastigini ifade eden Sayilesoy, “Atatürk bir tören esnasinda bayanlara dönerek ‘alti çocuklu olanlar gelsin’ dedi. Annem Akife hanim da alti çocugu oldugu için gitti. Atatürk, anneme ‘soyadi aldiniz mi’ diye sordu. Annemin ‘hayir’ cevabi üzerine, ‘O zaman sizin soyadiniz ekmegini tastan çikaran manasinda Yontar olsun’ dedi. Ben o zaman 9 yasindaydim ve Atatürk benim de basimi oksadi.” diye konustu.

Bir Türk kadini olarak Cumhuriyet Bayrami kutlamalarina sürekli katildigini söyleyen Makbule nine, “Hasta olmadigim sürece her kutlamaya katiliyorum.” dedi.