Batağa saplandıktan sonra kızımın yoluna ömrümü verdim

Annenin ibretlik feryadı: "Batağa saplandıktan sonra kızımın yoluna ömrümü verdim"

Eski erkek arkadaşının ailesinin Beyoğlu’ndaki evinde ölü bulunan ve uyuşturucu bağımlısı olduğu belirtilen Esrahan Koçyiğit’in (35) cenazesi, İstanbul’da toprağa verildi.

6 yıl önce tabancayla yaşamına son verdiği belirtilen erkek arkadaşı Bilal Özver’in ailesinin ”Hacıhüsrev” olarak bilinen İstiklal Mahallesi’ndeki evinde önceki gün ölü bulunan Esrahan Koçyiğit’in cenazesi, yakınları tarafından Adli Tıp Kurumundan alındı.

Koçyiğit’in cenazesi, Mecidiyeköy’deki Merkez Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından Feriköy Mezarlığında toprağa verildi.

Esrahan Koçyiğit’in ablası Neslihan Koçyiğit, yakınları ve arkadaşlarının katıldığı törene tekerlekli sandalyeyle gelen anne Nahide Koçyiğit, cenaze namazından önce kızının tabutuna sarılarak gözyaşı döktü.

Anne Koçyiğit’i, uyuşturucu bağımlısı olduğu belirtilen kızının doktoru Prof. Dr. Arif Verimli teselli etmeye çalıştı.

”ONUN YOLUNA ÖMRÜMÜ VERDİM”

Gazetecilerin, kızının ölümüne ilişkin sorularını yanıtlayan Nahide Koçyiğit, ”Kızımı gelinliğiyle uğurlamak istiyordum ama böyle oldu. Uyuşturucu belasına bulaştıktan sonra hiç mutlu olamadık. Bu batağa saplandıktan sonra onu kurtarmak için 18 yıl peşinden koştum. Onun yoluna ömrümü verdim” dedi.

Nahide Koçyiğit, yaşadığı zorluklara işaret ederek, ”Uyuşturucu belası öyle bir şey ki çocuğunuza bulaşınca uyuşturucuyla değil, çocuğunuzla mücadele etmeye başlıyorsunuz” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Verimli ise Esrahan Koçyiğit’in ölümünü, ”uyuşturucuyla uzun süre karşı karşıya gelmiş, bağımlı olmuş bireylerin günün birindeki acı sonu” olarak değerlendirdi.

Verimli, şunları söyledi:
”Annesi ve ailesiyle hep birlikte çok uğraş verdik ancak başarılı olamadığımız vakalardan biri. Sadece ölümünü geciktirebildiğimizi düşünüyorum. Bizim çabalarımız olmasaydı, bu hazin sonla daha önce karşılaşabilirdi. Bu tür şeylerde her 100 vakadan 40’ında çok başarılı olabiliyoruz. Diğer 60’ında başarılı olamamamızın etkeni sadece bağımlının çevresi değil, bağımlılığın ne kadar güçlü olduğu da önemli.”

Verimli, uyuşturucuyla mücadelenin zorluğuna dikkati çekerek, ”Hiçbir bağımlı, bağımlı kalmayı istemez. Günün birinde bırakabileceğini düşünür ancak böyle olmadığını gördük işte” diye konuştu.