Batan gemiden 4 kişi kurtarıldı

Yalova'nın Armutlu açıklarında batan ''Hacı İbrahim'' adlı yük gemisinde bulunan 9 mürettebattan 4 kişinin kurtarıldığı, 5 kişiyi bulmak için de de çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden (KEGM) edinilen bilgiye göre, Gemlik’ten aldığı bin 250 ton gübre yükü ile Samsun’a gitmekte olan 69 metre uzunluğundaki Türk bayraklı “Hacı İbrahim” adlı gemi, dün (salı) saat 22:40 sıralarında Gemi Trafik Hizmetleri’ni arayarak Ahırkapı’ya demirleyeceğini ve yakıt ikmali yapacağını bildirdi. Saat 22:50’de İran bayraklı “Magani” adlı gemi mürettebatı tarafından Ahırkapı fenerinin 17 mil güneyinde bir geminin battığını bildirmesi üzerine saat 22:55’de “Kıyı Emniyeti 10” adlı bot ve Sahil Güvenlik ekipleri bölgeye hareket etti.

SOS veren geminin yeri tespit edilirken, bölgeye giden ekipler gemiye ait bir sal ve can simitleri buldu. Ekipler, geminin 2. kaptanının da aralarında bulunduğu 4 personeli kurtardı. Ekiplerce kurtarılan mürettebatın isimleri şöyle; 2. Kaptan Mustafa Bahar, 2. Makinist Emin Savut, aşçı Baki Şentürk ile miço Mehmet Ali Günaydın.

Kurtarılanların sağlık durumları iyi olduğu bildirilen 4 kişinin, Hudut Sahileri’ne ait “Sağlık 12” botuna teslim edildi. Kurtarılan 4 kişinin ilk müdahalelerinin sağlık botunda yapıldığı ve kıyıya getirildikleri öğrenildi.

Bu arada, 2. Kaptan Mustafa Bahar’ın verdiği bilgi doğrultusunda, Kaptan Mehmet Çelik, makinist Cafer Bayrak, telsiz görevlisi Ömer Türkay, yağcı Mustafa Çiçek ve Yakup Saygan’ı bulmak için ise bölgede çalışmalara aralıksız devam ediliyor. Bölgedeki çalışmalar, “Kıyı Emniyeti 5”, “Kıyı Emniyeti 8” ve “Kıyı Emniyeti 10” botları ile Sahil Güvenlik botları tarafından yapılıyor. Mürettebattan Cemal Özdemir’in ise izinli olduğu için sefere çıkmadığı öğrenildi.

Öte yandan, KEGM ekiplerinin geminin batma nedeniyle ilgili araştırmaları sürerken, yetkililer, ”Magani” adlı İran gemisinin arızalı olduğu için Romanya’ya götürülmek üzere römorkörle çekildiğini, batan “Hacı İbrahim” adlı geminin ise İran gemisiyle römorkör arasındaki halata çarpmış olabileceğini, İran gemisinde herhangi bir hasar bulunup bulunmadığının kontrol edildiğini kaydettiler.