Batı Avrupa ve ABD’de 94 milyon köpek evde yaşıyor

Avrupa'da bir ya da en fazla iki çocukla yetinen aileler evde hayvan besleme konusunda ise oldukça aktif bir tutum izliyor.

Batı Avrupa ve Amerika’da 94 milyon köpek ile 106 milyon kedinin evlerde insanlarla birlikte yaşadığı belirtiliyor.
İnsanlar arasındaki ilişkilerin giderek zayıfladığı, çekirdek aile yapısının bile sarsıntı geçirdiği batılı ülkelerde evlerde beslenen hayvan sayısı gün geçtikçe artıyor. Sevilme ihtiyaçlarını karşılayamayan insanların hayvanlara yöneldikleri vurgulanırken Batı Avrupa ülkeleri ve Amerika’da 94 milyon köpek ile 106 milyon kedinin evlerde insanlarla birlikte yaşadığı belirtiliyor.

ABD ve Almanya’da kedi köpek mamasına harcanan para bebek mamasına harcanan parayı geçmiş bulunuyor. Amerika’da ev hayvanları ile insanlar arasındaki ilişki bir aşk ilişkisi olarak tanımlanıyor. Beslenen kedilerin sayısı daha fazla da olsa açık ara en çok sevilen ev hayvanı köpekler. Sayılardan yola çıkılacak olunursa birinci sıra akvaryum balıklarının. Fakat akvaryum balıkları ele alınıp okşanmak için pek uygun değiller. Evde beslenen hayvanın çeşitliliği, maymundan örümceğe uzanan çeşitlilik Almanya’yı dünyanın en büyük Hayvanat Bahçesi haline getiriyor. Uzmanlar evde hayvan beslemenin nedenleri arasında duygusal sevgi ihtiyacı, biriktirme merakı, özel bir şeylere sahip olup statü kazanmayı sayıyorlar.

Birçok ev hayvanı da yasadışı yollarla alınıp satılıyor, en çok statü kazandıran hayvanlar da karaborsadan elde edilenler. Bu hayvanlar evlerde özel odalarda besleniyor ve sadece yakın çevreye gösteriliyorlar. Hayvan odaları evlerde artık çocuk odalarının yerini alıyor. Çocuksuz aileler arttıkça ev hayvanları da çocukların tahtına geçiyor.

Batıda bir süredir köpekler başta olmak üzere hayvanlar insanın en iyi dostu olarak kabul ediliyor. Batılara göre hayvanlar yalan söylemiyor, davranışlarında samimi ve içtenler, güvenilir ve yardıma muhtaçlar. Hayvanların bu özellikleri, tek başına yaşayan insanların yalnızlıklarını gidermek için çok önemli. Bu ihtiyaç o kadar büyük ki Almanya’nın Die Welt gazetesinin verdiği rakamlara göre Avrupa ve ABD’de 106 milyon kedi ve 94 milyon köpek besleniyor. Bu rakamlara bu iki tür haricindekilerin eklenmesi halinde “Hayvanat Bahçesi” deyimini daha belirgin hale geleceği ifade ediliyor.

Batılı zengin ülkelerde ev hayvanlarının her türlü ihtiyacı karşılanıyor. Köpek kuaförleri, hayvan mezarlıkları, hayvan klinikleri artık batı şehirlerinin vazgeçilmez parçası. Batılı ev hayvanlarının sağlık sorunlarının başında aşırı beslenmeden kaynaklanan hastalıklar geliyor.