Batıda sağcıların kozu: İslamafobi

'Batıda yükselen Müslümanlara karşı ayrımcılık ve İslmafobi' konulu konferansa katılanların ortak görüşü; 'Batı'da İslam korkusu, Müslümanlara karşı ayrımcılığa dönüşüyor.'

Batı’da artış gösteren Müslümanlara karşı ayrımcılık ve “İslamafobi” (İslam korkusu), Fransa’nın başkenti Paris’teki UNESCO Merkezi’nde düzenlenen konferansta ele alındı. “Batı’da yükselen Müslamanlara karşı ayrımcılık ve İslamafobi” konulu konferansa katılan 12 konuşmacının görüş birliğine vardığı nokta; “Batı’da İslam korkusu, Müslümanlara karşı her alanda ayrımcılığa dönüşüyor” oldu.

Avrupa’nın bir çok ülkesinde son yıllarda “İslamafobi” yanlılarının artması, bu ülkelerde yaşayan Müslümanları endişelendiriyor. UNESCO merkezinde, Cojep adlı sivil toplum örgütü tarafından düzenlenen konferansa katılan konuşmacılar, mensubu oldukları sivil toplum kuruluşlarının yaptığı araştırmalar çerçevesinde ele aldıkları konuşmalarında, Batı’da 11 Eylül sonrası Müslümanlara karşı hızla artan bir ayrımcılık olduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin UNESCO nezdindeki daimi temsilcisi Büyükelçi Ali Tınaz Tuygan’ın açılış konuşmasını yaptığı konferansa katılan 12 konuşmacı, Avrupa ülkelerinde yaşayan Müslümanların, ibadet yerleri ve mezarlıkları gibi benzeri yerlere, daha evvel Yahudilere olduğu gibi benzer saldırıların olduğunu, sinsi bir Müslüman ayrımcılığının her alanda görüldüğünü belirtti. Bu konunun okullarda da birçok örneğine rastlandığına dikkat çeken konuşmacılar, işçi alımlarında bile din ayrımına gidildiğini vurguladı.
Büyükelçi Tuygan, terörizmin ülke ve millet gözetmeksizin saldırdığına dikkat çektiği konuşmasında, İstanbul, Madrid, Bali ve Londra’daki saldırılar sonrası birçok Avrupa ülkesinin sınırlarında Müslümanlara değişik muamele yapıldığını ve bunun açıkça “ayrımcılık” olduğunu dile getirdi.

Samy Debah adlı konuşmacı ise, Batı’daki sağcı partilerin, Müslümanları seçim malzemesi yaptıklarına dikkat çekti. Fransa’dan örnekler verdiği konuşmasına, İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy’nin Roissy Havaalanı’nda çalışan Müslümanları hedef alarak, güvenlik bahanesiyle birçok Müslüman işçinin işsiz kalmasına sebep olduğunu ifade etti.

UNESCO’nun kültürlerarası diyalog seksiyonunda görevli Rosa Guerreiro, UNESCO’da böyle bir konferansın yapılmasının bir ihtiyaç olduğunu, din ve kültürün insanları birbirine kaynaştıran önemli unsurlardan olduğuna dikkat çekti. Guerreiro, hoşgörülü olmanın, değişik toplumların, değişik din ve kültürüyle sosyolojik alanda bir anlamda zenginlik olduğunu söyledi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komisyonu raportörlerinden Doudou Diene, Müslümanların Peygamberi Hz. Muhammed’e yönelik yapılan karikatür saldırısının İslam alemini derinden yaraladığını belirtip, Müslümanları rencide etmiş olduğunu kaydetti. Diene, buna tepki gösteren Müslümanları terörist olarak gören Batı ülkelerinin bulunduğuna dikkat çekti.

Babacar Ba, Avrupa’nın çok kültürlü yapısında Müslümanların da çok farklı ve çeşitli etnik kökenlerden gelen hareketli bir toplum olduğunu belirterek, “İslam toplumunu toptan terörist ve saldırgan olarak görmek, ırk ayrımı yapmak, Avrupa’nın son yıllarda en fazla baş vurduğu bir aşağılama sistemi haline geldi” dedi. Babacar, “Avrupa ülkelerinde yaşayan Müslüman göçmenler dışında kendi vatandaşları arasında Müslüman olanlar var, bunları rencide ettiklerinin farkında değiller mi?” şeklinde konuştu.