Batık Bankanın Paraları Bulundu.

İstanbul Jandarması, düzenlediği operasyonla önce Egebank’ın eski Genel Müdürü Sami Erdem’in aile şoförünü kaçıran çeteyi yakaladı.

İstanbul Jandarması, düzenlediği operasyonla önce Egebank’ın eski Genel Müdürü Sami Erdem’in aile şoförünü kaçıran çeteyi yakaladı. Ardından da TMSF ile birlikte yürütülen ortak operasyonla Sami Erdem’in sakladığı paralara ulaştı. Sami Erdem’in oğlunun Kemer Country’deki villasına yapılan baskında, 318 bin YTL değerinde döviz ve 200 bin YTL değerinde de altın ele geçirildi…

Jandarmanın çete operasyonundan Egebank paraları çıktı. İstanbul Jandarma Komutanlığı ekipleri, Egebank eski Genel Müdürü Sami Erdem’in aile şoförü Seyhan B.’nin kaçırılması olayı sonrasında başlattığı operasyonlarla hem çeteye hem de ortada olmayan paraların bir kısmına ulaştı. Egebank paralarına ulaştıran süreç şöyle gelişti: Edinilen bilgiye göre, Sami Erdem’in şoförü Seyhan B. bir çete tarafından kaçırılarak Kemerburgaz’da bulunan Şakar İnşaat Emlak Bürosu’nda zorla alıkondu. Beyzbol sopalarıyla dövülerek yaralanan B. otomobili gasp edildikten sonra serbest bırakıldı.

Bunun üzerine harekete geçen jandarma, Seyhan B.’yi kaçırarak darp eden şebekenin Sedat Peker’in amcasının oğlu olan Fatih Peker ve çetesi olduğunu belirledi. Fatih Peker ve adamlarının kaçırdıkları Seyhan B.’yi ‘Sami Erdem’in ailesinin şoförüsün. Onunla birlikte çantalar dolusu para taşımışsınız. Bu paraları nereye taşıdınız’ diye sorguladıklarını ve ‘Bilmiyorum’ diyen şoförü ‘Sana bir gün süre tanıyoruz git paraların nerede olduğunu öğren gel’ diyerek serbest bıraktıkları da öğrenildi. Bunun üzerine jandarma, Göktürk’te düzenlediği operasyonda Fatih Peker’in de aralarında bulunduğu 8 kişilik şebekeyi Seyhan B.’den gasp ettikleri otomobille suç üstü yakalamayı başardı.

Bu operasyonun ardından jandarma ekipleri mafyanın dahi peşine düştüğü Egebank paralarını bulmak için yeni bir operasyona başladı. Paraların Sami Erdem’in oğlunun Kemer Country’de bulunan villasında olduğunu belirlendi. Harekete geçen jandarma ekipleriyle TMSF 1’inci Tahsilat Dairesi ekipleri, lüks villaya tahsilat operasyonu düzenledi. Villada yapılan aramalarda, 165 bin Euro, 4 bin 520 sterlin, 31 bin 500 Dolar, 2 bin 500 YTL, 32 adet Ata lira altın, Trabzon takı setleri, 2 adet altın seti, 16 adet yarım altın, 17 adet tam altın, 7 adet çeyrek altın, 4 adet Reşat altın, 6 adet beşibiryerde altın, 19 adet pahalı yüzük, 1 adet inci kolye, 16 bilezik ve 4 adet altın kolye ele geçirildi.
Kaçırılan Seyhan B. jandarmada verdiği ifadesinde, Sami Erdem ailesine uzun süre şoförlük yaptığını ve Egebank’a el konulduktan sonra şoförlük yaptığı otomobiliyle Sami Erdem’in ailesinden aldığı paraları farkı tarihlerde 40-50 defa olmak üzere başka bankalara yaklaşık 10 milyon dolar para transfer ettiğini itiraf etti. Bununla yetinmeyen Seyhan B. Egebank’a yapılan operasyonun ardından Sami Erdem ve ailesinin çok lüks yaşam tarzlarına devam ettiklerini hatta şu an yaşadıkları villayı dahi 3.5 milyon dolara aldıklarını söyledi. Şoför Seyhan B. bir gün para dolu çanta ile kendi evine gittiğini belirterek, ‘Bu nedenle Sami Erdem paraları çaldığımı düşünerek beni polise ihbar etti ve ben bu davada 78 gün hapis yatarak suçsuzluğumun anlaşılması üzerine serbest bırakıldım’ dediği öğrenildi.
Operasyon sonrasında bir açıklama yapan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu yetkilileri, ‘Biz kamu alacağının tahsili için buradayız. Gece gündüz takipteyiz. Devletten çalınan paraları kimseye yedirmeyiz. Devletin paralarını dünyanın öbür ucuna bile kaçırsalar bulup alırız. Sami Erdem’in Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na 12 milyon dolar borcu var’ dediler.