Batman Baris Platformu Hakkari’de incelemelerde bulunacak

Platform adina konusan SES Batman Sube Baskani Siddik Akin, olaylarin üzerinin ört bas edilmemesini ve faillerinin biran önce ortaya çikarilmasini istedi.

Akin, “Semdinli’de ortaya çikan gizli odaklarin Susurluk’takine benzer bir sekilde aklanmamasi için Cumhurbaskani Sayin Sezer basta olmak üzere, Hükümet, Genel Kurmay Baskani ve adli mercileri olaylarin açiga çikarilmasi için gerekli girisimleri baslatmaya çagiriyoruz.” diye konustu.

Daha sonra platform adina basin açiklamasini Genel Is Sendikasi Batman Sube Baskani Halis Yakut okudu. Açiklamada, Susurlugu andiran devlet içindeki güçlerin bir kirtasiyeye koyduklari bomba sonrasi, bir kisinin hayatini kaybetmesi ve birçok kisinin yaralanmasi ile baslayan olaylarda gözaltina alinan 2 astsubayin ‘yeterli kanit olmadigi’ gerekçesiyle saliverilmesinin halkin kaygilarini arttirdigi belirtildi.

Hakkari’ye hareket öncesi yapilan açiklamada Semdinli’de yasanan olayin devlet içinde devlet olgusunu bir kez daha gösterdigi belirtilerek açiklamada sunlar ile getirildi; “Olaylar sonrasi Basbakan’in ‘Sonuna kadar üzerine gidecegiz’ demecini Batman Baris Platformu olarak sonuna kadar destekliyoruz. Suçlularin ortaya çikarilmasi Türkiye’yi karanliktan aydinliga çikaracak ve bir daha bu gibi olaylarin yasanmasinin önü alinacaktir. Buradan tüm sivil toplum örgütleri, kurum, sendika, oda ve derneklere Semdinli olaylarinin tüm çiplakligi ile açiga kavusturulana kadar gerekli duyarliligi göstermeye davet ediyoruz. Batman Baris Platformu olarak duyarliligimizi göstermek ve Semdinli’deki halka baris ve demokrasi mücadelesinde yalniz olmadiklarini onlarin yaninda olduklarimizi belirtmek amaciyla Semdinli’ye hareket ediyoruz.”

Açiklamanin ardindan 21 kisiden olusan sivil toplum örgüt temsilcileri 6 araçtan olusan konvoyla Hakkari’ye hareket etti.