Batman Baris Platformu Semdinli olaylarini kinadi

BATMAN - Çesitli sivil toplum örgütlerini bünyesinde barindiran Batman Baris Platformu Semdinli olaylarini kinadi.

Baris Platformu üyelerinin katildigi basin açiklamasini okuyan Genel-Is Batman Sube Baskani Halis Yakut, Hakkari’nin Yüksekova ve Semdinli ilçelerinde 3 ay önce baslayan ve en son 9 Kasim Çarsamba günü yasanan bombalama eylemlerinin kendilerini kaygilandirdigini belirtti.

Hakkari Milletvekili Esat Canan’in açiklamalarina göre olay yerinde yapilan incelemeler sirasinda güvenlik güçleri tarafindan ates edildigini belirten Baskan Yakut, “Halk tarafindan yakalanip güvenlik güçlerine teslim edildigi söylenen kisilerin sivil giyimli güvenlik güçleri oldugu ve araçta onlara ait silah ve patlayicilarla birlikte bombalanacak yerleri gösterir harita ile öldürülecek yüzlerce kisiye ait isim listesi oldugu söylenmektedir. Halkin can ve mal güvenliginden sorumlu olan, halki her türlü saldiri ve eylemlere karsi korumasi gereken güvenlik güçleri tarafindan bu eylemin yapildigi, sonrasinda da halkin üzerine ates açildigi bizzat Hakkari milletvekili tarafindan televizyonlara da açiklanmistir. Bu olay isin vahametini daha da arttirmaktadir. Yasanan bu olayla halkin can ve mal güvenliginin olmadigi açiga çikmistir.” dedi.

Bu olayin AB ilerleme raporunun açiklanacagi günde yasanmis olmasinin provokasyon ve demokratiklesmeye karsi güçlerin ülkeyi yeniden siddet ve kaos ortamina götürme istegi olarak algilandigini belirten Yakut, “En son yasanan olayda ortaya atilan ciddi iddialarin ve bombalama eylemlerinin sorumlulari ile halka ates açan kisilerin bir an önce yargi önüne çikarilmasini bekliyoruz. Bu dogrultuda Basbakan Sayin Erdogan’in en son Diyarbakir’da yaptigi açiklamalarin altini doldurmasini ve pratik somut adimlari atmasini bekliyoruz. Batman baris platformu olarak sivil insanlari hedef alan her türlü saldiriyi terörizm olarak algiliyor ve siddetle kiniyoruz.”

Baskan Yakut, 13 Kasim Pazar günü Diyarbakir’da, ‘Kürt sorununa demokratik çözüm’ mitingi düzenleyeceklerini belirterek, herkesi mitinge davet ettiklerini sözlerine ekledi.

Baris platformu üyeleri basin açiklamasindan sonra alkis tutup, sessizce dagildi.