Batman Belediye Başkanı adliyede ifade verdi

Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, bu akşam 17.00 sularında Batman Adliyesi'ne gelerek savcılığa ifade verdi.

Konuyla ilgili basın açıklamasında bulunan Hüseyin Kalkan, örgüt üyeliği ve önceki gün yapılan açıklamaya ilişkin olarak suçlandığını belirterek, “Tam içeriğini bilmediğim için fazla yorum yapamayacağım” dedi.

Başkan Kalkan ile adliye binasına girmek isteyen partililerle polis arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Nöbetçi savcıkta yaklaşık iki saat ifade veren Kalkan, adliye çekışında yaptğı açıklamada, önceki gün Öcalan ile ilgili yaptığı açıklama, Beşiri’de gerçekleştirilen operasyonda operasyon sahasına gitme, örgüt üyesine ambulans tahsis etme ve iki örgüt üyesinin cenazesine katılmaktan toplam 5 dava konusunda ifade verdiğini ifade etti.

Kalkan, “İfade verdik, şu an tutuklama yok, aslında tutuklama gerektirecek bir yasa dışı eylem ve söz de yok. Tüm amacımız barış rüzgarlarının ülkede esmesidir. Bu sadece bizim değil tüm ülkede yaşayan aydınların görevidir. Bu akan göz yaşının durması, bu ülke için en önemli kazanç olacaktır. Ülkemiz yılardır kendi sorunundan kaynaklı sürekli dış ülkelere pazarlanıyor, şantajda kullanılıyor. Bizim isteğimiz bu değil. Halkıyla barışık bir ülkenin oluşması ve demokratik sistemin oturtulması, temel düşüncemizdir. Bu nedenle partili ve belediye başkanı arkadaşlarımızla bu konuda kendimizi sorumlu hisediyoruz” dedi.