Batman’da öğrenci meclisi merkez seçimi yapıldı

Okul meclisleri ve demokrasi eğitimi projesi kapsamında Batman merkez ilçe öğrenci meclisi divan kurulu başkanlık seçimi yapıldı.

Okul meclisleri ve demokrasi eğitimi projesi kapsamında Batman merkez ilçe öğrenci meclisi divan kurulu başkanlık seçimi yapıldı.

        Milli Eğitim Şube Müdürü Gönül Fırat, Fatih Lisesi konferans salonunda 103 okulun katılımıyla yapılan öğrenci meclisi seçimi öncesi yaptığı konuşmada, “Demokrasi bilincini geliştirmek, çoğulculuk kültürünü oluşturmak için bakanlığımızın oluşturduğu bu projeyi uyguluyoruz. Önce okullarda okul başkanları seçimi yaptınız, şimdi burada yapılacak seçimle merkez ilçe temsilcilerinin seçimini gerçekleştireceğiz.” dedi. Fırat, konuşmasının sonunda tüm aday öğrencilere başarılar diledi.

        Gerçekleşen seçimde, 13 aday, 5 kişilik listeye girebilmek için yarıştı. Heyecanlı olan adaylar seçim öncesi sahneye gelerek kendilerini tanıtıp vaatlerini ve hedeflerini okul temsilcisi öğrencilere anlattı. Yapılan kısa propaganda konuşmaları sonrasında okul temsilcisi öğrenciler, liste sırasına göre çağrılarak oylarını hazırlanan şeffaf seçim sandığına attılar. Seçimde, Batman merkez ve merkeze bağlı köylerin okul temsilcileri oy kullandı.

        Öğrenci Meclisi Merkez Seçimi sonucunda ilk 5 sırasına en çok oyu alan Berk Güvercin, Agit Doğan, Rıdvan Bardakçı, Murat Aykul ve Alper Yasin Arslan seçildi.

        Seçim sonrası Merkez İlçe Öğrenci Meclisi Divan Kurulu’na seçilen öğrencileri kutlayan Milli Eğitim Şube Müdürü Gönül Fırat, son olarak seçim kurulu üyeleri ve öğrencilerle toplu hatıra fotoğrafı çektirdi.

        İl geneli seçimler, 5 Aralık 2012 tarihinde gerçekleşecek. İl geneli seçimlerde ilçelerden 5’er, Batman merkezden de 5 öğrenci olmak üzere 30 öğrenci oy kullanacak ve Batman’ı 2012-2013 yılında temsil edecek 5 kişilik öğrenci meclisi divan kurulu seçilecek.