Batman’da F ti cezaevine tepki

İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi Başkanı Saadet Becerikli, F tipi cezaevlerinde 3 kapı kilidinin açılması gerektiğini söyledi.

PTT Müdürlüğü önünde F tipi cezaevlerini protesto amaçlı yapılan basın açıklamasına, Batman Mazlum-Dder Şubesi Başkanı Mehmet Şad, DTP İl Başkanı Ayhan Karabulut, Geneliş Sendikası Şube Başkanı Halis Yakut ve çok sayıda İHD üyesi katıldı.

Basın açıklamasını okuyan İHD Şube Başkanı Saadet Becerikli, insanın sosyal bir varlık olduğunu belirterek, “19 Aralık 2000 tarihinden beri gündemimizden asla düşmeyen F tipi cezaevleri, insan onuruyla bağdaşmayan ve asıl cezaya ek ikinci bir cezalandırma olarak karşımızda durmaktadır. Biz insan hakları savunucuları, defalarca tecrit ve izolasyona son verilmesini savunduk, savunmaya devam edeceğiz.

Tutuklu ve hükümlülerin cezaevinde diğer tutuklu ve hükümlülerle biraraya gelmelerine, çeşitli aktivitelerde bulunmalarına engel olunamaz. Cezaevinde de olsa insanın yaşam, sağlık, eğitim, beslenme, spor ve kültürel / sosyal faaliyette bulunma hakları vardır ve bu haklara saygı gösterilmelidir. Tüm cezaevlerinde tutuklu ve hükümlüler üzerinde uygulanan tecrit koşulları kaldırılsın. F tipi cezaevlerinde acilen 3 kapı açılsın ve 9 tutuklu ve hükümlü birbiriyle iletişim kurabilsin” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından kalabalık, Adalet Bakanlığı’na ‘F tipi ceza evleri kapatılsın’ içerikli mektup gönderdi.