Batman’da kanser vakaları 8 misli arttı

Batman Sağlık İl Müdürlüğü Kanser Araştırma Kurulu'nun yaptığı çalışma sonucuna göre, 2001 yılından bu yana tespit edilen kanser vakasında yaklaşık 8 misli artış olduğu gözlendi.

Hava kirliliği ve çevresel sorunlar kanseri arttıran en önemli etken olarak görülüyor. Batman’da parametreleri yüksek olan hava kirliliğinin nedenleri arasında, sanayi alanlarında özellikle, TÜPRAŞ, TPAO, termik santral, belediye asfalt plenti gibi yerlerde kullanılan katı ve sıvı yakıtlar ile kış aylarında ev ve iş yerlerinde kullanılan gelişi güzel yakıtlar yer alıyor.

Kapalı bir ova coğrafyasına sahip olan Batman’da, motorlu araç kullanımı sonucu oluşan yoğun egzoz gazları, düşük rüzgar hızı, mevsimler arası yüksek sıcaklık farkları, açıktan satılan yiyecekler, temizlik alışkanlığının yeterli düzeyde olmaması, kalitesiz gıda tüketimi, aşırı sigara tüketimi, yetersiz yağış gibi nedenler de hastalığın yayılmasına etki eden faktörler arasında görülüyor.

Konu hakkında bazı sendikalara verilen raporlarda şu bilgilere yer verildi: “Batman, çay havzasında verimli tarım arazileri üzerine kurulmuş bir kenttir. Yayvan bir çukur şeklinde olan Batman’da kırmızı toprak ve tozlar basit bir rüzgarda bile havaya karışıyor ve insanlar bunu soluyor. Kış aylarında polen zehirli dumanlarla birleşip daha etkileyici bir hal alıyor. Bu da başta kulak burun boğaz olmak üzere akciğer, solunum boruları kanseri ve kalp hastalıklarına neden olmaktadır.”

Yoğun araç trafiğinin de bu hastalıkların artmasına sebep olabileceği belirtilen raporda Batman’da 32 bin 158 otomobil, 6 bin 720 minibüs, 761 otobüs, 22 bin traktör ve 15 bin 160 motorlu bisikletin trafiğe çıktığı kaydedildi.

Batman’da tedavi olarak envantere geçen kanserli hasta sayıları şöyle: 2001 yılında 57, 2002 yılında 83, 2003 yılında 135, 2004 yılında 230 ve 2005 yılında 441.