Batman’da kuş ölümleri tedirgin etti

Batman merkeze bağlı Aydınkonak ve Kayabağ köyü arasında bulunan tarlalarda yüzlerce kanatlı hayvan can çekişe çekişe öldü.

Özellikle göçmen kuş türlerinden biri olan kargaların ve bazı yerlerde de serçe kuşlarının can çekişmeleri çevrede bulunan vatandaşları oldukça tedirgin ediyor.

Çevrede yaşayan köylüler ve çobanlar tarımsal alanlarda kullanılan zirai ilaçlardan mı, yoksa salgın bir hastalıktan mı kuşların bu hale geldiği bilmediklerini ancak bu toplu ölümlerin birkaç gündür devam ettiğini belirterek, yetkililerden acilen bir çözüm istedi.

Son dönemlerde bütün dünyanın gündemine oturan kuş gribinden şüphelendiklerini bildiren vatandaşlar, kargaların sürekli buralarda görülmelerine rağmen ilk kez böyle bir olayla karşılaştıklarını ifade etti.

Öte andan korktuklarını söyledikleri halde ölü kuşlarla oynayan köylüler, konuyu yetkililere ilettiklerini ancak henüz konuyla ilgili kimsenin gelmediğini belirterek, kuşlarının ölüm nedenini araştırmak üzere Tarım İl Müdürlüğü ekiplerinin acilen gelmesi gerektiğini ileri sürdü.