Batman’da selin bilançosu

Batman Bayındırlık İl Müdürü Ali Tunç, selden etkilenen konut ve işyerlerinin kesin tespitinin yapıldığını, başvuruda bulunan vatandaşlara da muhtarlar aracılığıyla bilgi verileceğini söyledi.

Orta hasarlı 26 konut ile 1 işyeri belirlenmiş, 942 konut, 81 işyeri ve 13 ahır da az hasarlı olarak kayıtlarımıza girmiştir. Buna karşılık Soğuksu’da 5, Erköklü’de 1, Zorköy’de 18, Binatlı’da 1, Aydınkonak’ta 2 ve Balpınar’da 2 olmak üzere köylerimizde toplam 29 hasarlı ev belirlenmiş, yine bu köylerimizde 359 az hasarlı beyanı alınmıştır. Bugünden itibaren merkez ve köylerimizde muhtarlar, verdiğimiz listeleri belirli yerlere asacak ve vatandaşlara duyuracaklardır. Askıda bir ay kalacak olan listelere bu süre zarfında itiraz edilebilecektir. 1 aylık sürenin dolmasından sonra Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nden gelecek olan Kesin Hasar Tespit komisyonu heyeti başvuru ve itirazları değerlendireceklerdir” dedi.

Bayındırlık İl Müdürü Ali Tunç, binlerce kişinin ev alma beklentisi içinde olduğunu belirterek, her isteyene ev verilmeyeceğini açıkladı.

Ev almayı hak edenlerin evlerinin yıkılmış ya da ağır hasarlı olması gerektiğini ifade eden Tunç, orta ve az hasarlılara ise Bakanlık görevlilerinin raporuna göre malzeme ya da para yardımı yapılabileceğini belirtti.

Çadır ve konteynır kentte kalanların hepsine konut verileceği şeklindeki dedikoduların doğru olmadığını bildiren Bayındırlık Müdürü Tunç, ev alma kriterinin belli olduğunu, kiracıların eşyaları gitti diye hepsine ev verilmesinin söz konusu olmadığının altını çizdi.

Tunç, “Konteynır ve çadırlarda kalanlara ev verileceği şeklinde dedikodu olunca bu yerlere büyük talep oldu. Buna rağmen imkanlar ölçüsünde herkesi barındırmaya çalışıyoruz ama, hak etmeyenlere kesinlikle ev verilmeyecektir” şeklinde konuştu.