Batman’da yeniden kuş gribi

Batman'ın Kozluk ilçesindeki kanatlı hayvanlarda kuş gribi virüsüne rastlandı. İlçede itlaf çalışmalarına başlandı.

Özer, ilçede belediye ekipleriyle birlikte dezenfekte ve ilaçlama çalışmalarına başladıklarını belirtti.

Batman’da da kanatlı hayvanlara yönelik itlaf çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Özer, şu ana kadar 16 bin kümes hayvanının itlaf edildiğini söyledi.

Valiliğin genelgesi doğrultusunda kümes hayvanlarını görevlilere teslim etmeyenlere 100 YTL para cezası uygulanıyor.

Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı Boğazköy’de köy tavuklarında 8 Şubat tarihinde de kuş gribine rastlanmış, bin 518 muhtelif kanatlı hayvan itlaf edilmişti.

Türkiye’de 4 kişi ölmüştü

Türkiye’de kuş gribi nedeniyle dört kişi hayatını kaybetmişti.

Dünyada yüzlerce kişinin ölümüne yol açan kuş gribi, Türkiye’de ilk olarak 2005 yılının ekim ayında Balıkesir’in Manyas ilçesine bağlı Kızıksa beldesinde bir hindi çiftliğinde ortaya çıkmıştı.

Bölgede 21 gün süren karantinanın ardından Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, kuş gribinin tamamen bittiğini açıklamış, ancak 2006’nın ilk günlerinde gelen ölüm haberleriyle kuş gribi tekrar Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Hastalıktan bugüne kadar Türkiye’de dört kişi yaşamını yitirdi.

İlk olarak, Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinden Van’a sevkedilen ve ölü tavuklarla temasta bulundukları belirlenen üç kardeş tedavi gördükleri YYÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde arka arkaya hayatlarını kaybetti.

Bu ölümlerin ardından 15 Ocak 2006’da Van Yüzüncü Yıl Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi gören Fatma Özcan da yaşamını yitirdi.

Bu son ölümle Türkiye’de kuş gribinden ölenlerin sayısı dörde yükseldi. Ölen kişiler ve yaşları ise şöyle:

1 Ocak: Muhammet Ali Koçyiğit (14)
5 Ocak: Fatma Koçyiğit (15)
6 Ocak: Hülya Koçyiğit (11)
15 Ocak: Fatma Özcan (12)